A ja že prečo je na vybrali.sme toľko vtákov

Už mi nedalo a otvoril som si v novinkách odkaz na vraj dobrý (no, povedze si, že cieľom vybrali.sme je upozorniť na to najlepšie, na čo počas surfovania natrafíte) článok z Birdz.sk a čítam, čítam… ono sa ma to vzhľadom na to, že som kdesi na míle ďaleko od vnímania dušičiek komunity Birds, nijako nevzalo za srdce. Asi ho už mám obohráte a minuté na iných srdcervúcich príbehoch. *Nemyslím to ironicky* – chápem, že nie som cieľová skupina písmenok z Birds a chápem, že určite existujú ľudia, ktorí to chápu. Toľko vyhlásenie, aby ste ma neobviňovali z nenávistných pľuvancov :-)


Len som premýšľal ako je možné, že *z Birds prichádza na vybrali.sme toľko odkazov.* Ten článok mal na konci takúto krásnu výzvu:

Páči sa ti tento článok?
Denník SME prevádzkuje novú stránku Vybrali.SME.sk, v ktorej môžete hlasovať za najzaujímavejšie články slovenského internetu. Podpor autora tohto blogu, tak, že zahlasuješ za jeho článok (kliknutím na modrý pásik „vybrali.sme.sk“).

Tomu sa dá málokedy odolať – *ak ako čitateľ môžeš urobiť niečo „pre autora“ a nič ťa to „nestojí“, tak sa to všetko robí ľahšie.* Veď je to tá istá hra na „vzájomnosť“ ako hoaxové výzvy o pomoc – no neposlali by ste mail tisícke ľudí, keď sa v ňom píše, že za každú kópiu zaplatí *niekto cudzí* pár centov? No neklikli by ste na reklamu, keď majiteľ webu napíše, že by ste sa mu mali odvďačiť za jeho snahu tým, že *mu kliknete na banner?*
Dovolil som si ukradnúť znenie výzvy z Birds.sk a pekne Vás prosím:
Pokiaľ sa Vám niečo páči a chcete pomáhať, tak to nerobte tak, že zoberiete niekomu cudziemu z vačku ale siahnete do svojho. Páči sa Vám článok na Spravodaji tak, že chcete aby redakcia z toho niečo hmatateľné mala? Pozvite Spravodaj na pivo! A keď budem vyťahovať šratofľu, tak zamavajte prackou a vytaste päťstovku so skromnou poznámkou „to je na mňa za to, že píšeš Spravodaj“.
PS: predsa len mi nedá… nehľadajte v tomto útok na Birdz. To iba tak víkendovo moralizujem nad rozmáhajúcim sa pseudopomáhaním, čo si každý inteligentnejší typ z tohto textu vyextrahoval :-) Pre toho, komu nie je pomoci odkaz: toto nie je kritika vybrali.sme :-)
PS2: nie, toto nie je vydieranie a moja hamižná túžba chlastať zadarmo. Len pár ľudí vie, že nepijem a ak mám túto zásadu porušiť, tak pivo si dám len s naozaj cennými osobnosťami.

Written by rony

9 komentárov

faster

PlayStation 2 :D
(neviem ci som teraz neporusil hned niekolko pravidiel co mas tu dole vypisanych, ale co uz. ten play station sa mi paci)

rony

[1] nie som abstinent :-) to by som bol niečo ako mierový aktivista alebo ekoterorista :-) ale ja sa nevnucujem ani to nepropagujem :-)
[2] neviem o čom točíš? aký playstation?

Piki

Všetci čo na prominentných miestach podsúvame reklamné formáty, tak nejak s touto zvrátenou logikou, ktorá sa na sieti stala štandardom, rátame. Na druhej strane o tom moralizujeme. Už dlhšie sa nad otázkou, že za obsah platí niekto tretí až šiesty, ktorí ani netušia, dokonca by v živote ani nezaplatili, zamýšľam. A záverom je, že treba vymyslieť taký priamy obchodný model, ktorý by pochopila aj cieľová skupina Birdzu. Napríklad kartelová dohoda všetkých svetových tvorcov obsahu, že zadarmo ani písmenko.

Ruziklan

Mozno si si vsimol, ze na svojom blogu som uz zverejnil 3 svoje vybery pridanych clankov na vybrali.sme.sk s podobnou vyzvou, ktora je v poslednom formulovana takto:
„Opäť platí: prečítajte si články, ktoré vás z môjho výberu zaujali, len s chuťou do toho… Pokiaľ dôjdete k názoru, že by sa mali pobaviť alebo poučiť aj masy, môžete ísť na linku ‘hlasujte tu’ a svojím hlasom pomôcť dostať dotyčný článok na hlavnú stránku vybrali.sme.sk.“
Ako to vidite (rony & citatelia spravodaja) v tomto pripade? Osobne v tomto vidim dost velky rozdiel, ale predhadzujem to na diskusiu a kritiku. Akceptovatelne? Vadne? Hm?

rony

[6] je v tom rozdiel taky, ze na tvoj clanok natrafi ten, co ta cita :-) a formulujes to v uplne inom zmysle. nevyplyva z textu to, ze „pomahas ak klikas“ :-)

Samušo

Toto mi napadlo pri čítaní citovanej výzvy:
„5. Past únosu aneb Tady si teď hrajeme my, hombre…“
Povedzte mi, že všetko bude v poriadku, nech môžem zaspať :)
Inak, ak sa vám môj komentár páčil, dobite mi prosím kreditík, aspoň za dve stovky, ďakíček, páčko.

Comments are closed.