KONTAKT

Môj Avatar

Spravodaj o mobilných technológiách, GSM, PDA, webdesigne, webmarketingu, SEO, e-maili a o všetkom zaujímavom v IT a mimo nej. Na internete už od roku 2002. Publikované s pomocou Movable Type WordPressu. Najznámejší slovenský nekomerčný projekt tohto typu s vysokou návštevnosťou.

Vlastníkom Spravodaja je rony. A preto je to Spravodaj.

O Spravodaji (FAQ)

Stránky s názvom Spravodaj vnikli prvým zápisom 24. júla 2002 po predchádzajúcej dlhoročnej existencií osobnej stránky. V tom čase som mal potrebu zmeniť spôsob prezentácie mojich myšlienok a tak som prešiel o statickej stránky s nie príliš komfortnou aktualizáciou na publikovanie svojim vlastným redakčným systémom.

Robert Madaj

Blogger, webmaster, postmaster

Bratislava,

RSS

  • Články: https://spravodaj.madaj.net/rss.php
  • Podcast: https://spravodaj.madaj.net/podcast.php
  • Krátke komentované odkazy: http://www.delicious.com/v2/rss/rony

O niekoľko mesiacov som prešiel na publikačný systém Greymatter, čím som sa zbavil zbytočného pocitu publikovať vlastným naprogramovaným systémom.

V apríli roku 2003 som sa rozhodol opustiť aj tento systém a výber padol na doteraz používaný Movable Type. Viedla ma k tomu potreba dokonalejšieho publikačného systému, ktorý má živší vývoj.

Do tohto času bol design Spravodaja ladený do čiernej farby a prechod k MT bol zvládnutý vrátane zachovania dovtedajšieho vzhľadu.

Niekedy v roku 2004 som sa rozhodol pre prvý väčší a kompletný redesign Spravodaja. Koncepia odlišného vzhľadu úvodnej stránky a iného (jednoduchšieho) vzhľadu stránok s jednotlivými príspevkami vznikla z praktických dôvodov.

Neskoršie zmeny vzhľadu boli uskutočňované na základnej kostre layoutu stránok zámenou farieb a podkladových bitmapových obrázkov.

dizajnované pre Windows MobileV roku 2006 som previedol zjednotenie vzhľadu stránok príspevkov s úvodnou stránkou.

Spravodaj sa od počiatkov zaoberá tým, čo ma zamestnáva. Venujem sa mobilným technológiám, kde som začal v prvom rade s telefónmi. K nim neskôr pribudli mobilní asistenti PDA, prenosné mobilné prehrávače a všeobecne technika, ktorá ma zaujala.

Ďalším veľkým odborným okruhom je webdesign, ktorý spracúvam z pohľadu jeho priemyselnej aplikácie do praxe. Profesne sa zaoberám tvorbou webových prezentácií a Spravodaj mi umožňuje sledovať vývoj tejto platformy a komunikovať s čitateľmi mojich stránok.

Tretím profesionálnym okruhom sú poštové systémy a s tým spojená problematika elektronickej pošty a nezabúdam ani na spam.

Popri týchto témach sa zaoberám jednotlivo všetkým, čo ide okolo mňa a chcem sa k tomu minimálne vyjadriť alebo niečim prispieť.

Spravodaj je pre mňa aj testovacím pracoviskom, triedičom myšlienok a databázou znalostí.

Preto je obohatený o rôzne prvky, ktorých funkčnosť, použiteľnosť a praktickosť práve tu testujem.

Behom času sa k Spravodaju pripájajú aj ďalšie moje menšie projekty:

  • Foxinka s katalógom rozšírení pre prehliadač Firefox postavená na WIKI systéme,
  • Fotogaléria na publikovanie obrázkov,
  • MassacreBoard diskusné fórum ako praktický test technológie.

Ďalšie aktivity

Okrem týchto záležitostí vytváram webové prezentácie, webové aplikácie, grafické objekty. Ich komplexné prezentovanie však nepovažujem na platforme Spravodaja za účelné.

Mimo Spravodaj sa zaoberám:

  • lokalizácia blogovacieho systému Bloguje.sk do slovenčiny, pre tento systém tiež momentálne píšem odpovede v jeho FAQ systéme a mám za sebou aj nejaké iné drobné veci Bloguje,
  • lokalizácia rozšírení pre Mozilla Firefox; k tomu používam prekladateľský server Babelzilla a väčšinu mojich prekladov nájdete na Mozilla.sk,
  • lokalizácia čítačky RSS Point; celé prostredie programu a nápovedy, webových stránok www.rsspoint.net,
  • previedol som CMS Limbo (akási zmenšená Joomla) do beztabuľkovej verzie avšak neponúkam ho zatiaľ k stiahnutiu – prípadní záujemcovia o spoluprácu sú vítaní,

Akú cenu má Spravodaj?

Informatívna cena odkazu (výmenu linkov nerobím a nie, odkaz na Vašej stránke MNE nepomôže, naopak som si istý tým, že ODKAZ na mojej rozhodne pomáha):

Rapid Searchmetrics SEO Tools

My blog is worth $15,807.12.

Možno sa toho nájde aj viac.

Aj takto bojujem proti spamu!

Japonsky podpis

Milan Csaplár, Executive Board Chief, IAB Slovakia (business partner): “Robert is very professional and investigative.”

Juraj Lörinc, Senior Consultant, em-fin s.r.o. (business partner): “I have started reading spravodaj „only“ about seven years ago (in 2005) and it has had established authority already at that time. The distinctive properties (unfortunately rare in the Slovak blogosphere) of spravodaj are wide knowledge of author and – as far as facts and independent evaluation are concerned – ability to write with insight and necessary detachment. On the other hand, when a specific post (or its part) is written as an expression of personal feelings or opinions, it is clearly stated. Robert is not afraid to express his view, he explains what is necessary, but at the same he does not pretend to be expert in everything. Definitely the site to be recommended as far as the tech-oriented Slovak blogosphere is concerned.”

Tomas Ulej, editor in chief, DISK.SK (business partner): “The Robert´s website was one of first really good slovak IT blogs, often quoted abroad. For me as journalist it was always interesting reading and I liked it.”

Róbert Drotár, Owner, Singularity, s.r.o. (business partner): “If you would like to read not only translated articles, but you would like to read original opinion based on self experience, go to spravodaj.madaj.net”

Ľudovít Veľas, Owner, Singularity, s.r.o. (business partner): “Professional and investigative blogger. His articles contain usefull information based on self experience.”

Juraj Grecnar, Administrator of staznosti.sme.sk, Petit Press (business partner): “Spravodaj is one of the best Slovak blogs with a lot of interesting articles about IT world. Highly recommended reading for everyone!”