Typografia: bodka oddeľujúca tisícky

V poslednej dobe som aj vo firme ale aj na SME postrehol, že sa nám medzi autorov textu infiltrovali nejaké cudzie vplyvy pri písaní čisiel a dávajú bodku medzi tisíce a stovky, napr. z toho SME: Proti koaličným návrhom rozbehla i petíciu, ktorú podpísalo takmer 130.000 občanov.
Ono by naozaj mali byť tisícky prehľadnejšie čímsi oddelené a keď použijete medzeru, tak sa to zvykne náhodne zlomiť do dvoch riadkov a vyzerá to zle:
..takmer 130
000 občanov…
Preto je vhodné použiť na to nedeliteľnú medzeru a pokiaľ možno užšiu.

Written by rony

9 komentárov

dusoft

To mas pravdu, obcas je trosku komplikovane sa preorientovat = hlavne ak paralelne komunikujes po slovensky aj anglicky (alebo v tomto pripade citas anglicke texty, kde su cisla pisane v tomto formate).

siki

v anglickych textoch sa vacsinou predsa pouziva ciarka „,“. Bodka urcuje desatinne miesto.

Karol Bohm-Klein

Spravne by to v slovencine malo byt takto:
„Štvorciferné čísla sa píšu spolu (1986; 1324; 2875), päť- a viacciferné sa píšu s medzerou, nikdy nie s bodkou oddeľujúcou tisícky (14 563; 2 000 000), desatinná čiarka sa píše bez medzier medzi číslami
(0,25; 0,6; 145,8).“

SlovakSoft

Pokiaľ ide o ten Sme, hneď od začiatku, ako som tam začal editovať, som na číslovky upozorňoval. Bolo mi však povedané, že je to „úzus daný v novinách“. Chcel som tam vkladať non-breaking medzery. Všimnite si trebárs Mozilla.sk, dbá sa tam aj na medzery za predložkami a jednopísmennými. Občas ju na Sme aj vložím, ak tam redaktor nedal spojovník ani bodku a očividne sa to zalomí.
Karol: aj štvorciferné číslo sa môže (ale nemusí) písať s medzerou, povinné to je až od 5 cifier.

Comments are closed.