Pekný web: Martian už bloguje

Martian oznámil, že už bloguje. Stránku si pozrite, jednoduchosť zvýrazňuje skvelý design textu. Treba si z toho zobrať príklad, takto navrhnutý text sa číta skvele.


Veľa ľudí si totiž krásu mýli s precpanosťou bitmapami a zanedbáva to, čo web tvorí – text. Zrejme ma nikto nepresvedčí, že na text sa môže autor designu vykašľať.
Pre menej skúsených niekoľko prvkov návrhu, ktoré na čitateľnosť textu vplývajú (a sú súčasťou návrhu):

  • v titulke je správne definovaný preklad písmen (väčšie medzery medzi písmenami netvorí vložením medzier) a preto je titulka opticky zvýraznená no nesnaží sa vnucovať napríklad zväčšením písma,
  • nadpis príspevku jednoznačne odlíšiteľný bez nutnosti použiť agresívnejšie prvky vzhľadu,
  • samotný text je sádzaný patkovým písmom, ktoré potrebuje vačšie medzery medzi riadkami,
  • odstavce majú vhodný odstup medzi sebou,
  • stĺpec s navigáciou je jasne odlíšený jednoduchou „fintou“ – zmenšením písma, preto sa riadky textu v navigačnom stĺpci „nestretávajú“ s riadkami textu,
  • všetko, na čo sa dá kliknúť je podčiarknuté,

Na tomto webe je vidno, čo je nutné robiť s návrhom webu okrem všeobecne zažitej predstavy, že „naozaj treba“ do web stránky doslova napchať/nasekať niekoľko desiatok bitmapových obrázkov. Grafiku webu netvoria iba bitmapy. Súčasťou práce grafika je aj rešpektovanie typografických pravidiel pri sadzbe textu, estetika textu v spoločnosti dodržovania ergonomických zásad pre používanie webu.
U takto navrhnutej stránky ani nemám nutkanie pozrieť si kód stránky – nemám dôvod to skúmať – ten, kto sa venuje aj vzhľadu textu má zrejme cit podobne postupovať aj pri návrhu kódu.

Written by rony

7 komentárov

dusoft

Web je jednoduchy a pekny, len pismo na citanie je na mojom LCD moc svetle, predsa uprednostnujem ciernu alebo tmavu sedu.

Ľuboš Kmeťko

No neviem, Rony, nevravím, že ten web nemá vcelku dobrú typografiu, ale to základné písmo … mna pri pohľade naň rozboleli oči – sivá farba už bola spomenutá navyše sa mi zdá príliš malé.

Ľuboš Kmeťko

Ako kde, v tomto prípade, keď sivá, tak možno tmavšia #333, nie #666. Zvláštne je, že Ty tu tiež tuším máš komentáre v #666 a nie je to až taký problém. Jednak ide o kratšie texty a to bezpätkové sivé písmo sa číta ľahšie. Zdá sa mi, akoby bezpätkové písmo zaberalo menej plochy z bieleho pozadia a tým pádom sa tak nezlieva.

rony

problem je, ze patkove je pohybane a tym padom sa viac „pixelizuje“, ale toto je maly priestor na debaty o rozdiele vnimania jednotlivych pisem.

Comments are closed.