Tak cenzúruje vybrali.sme.sk alebo nie?

Vybrali.sme je jednoducho populárna služba. Svoje robí najmä umiestnenie na titulke sme.sk avšak reálne služba žije skôr z toho, že do nej pridávajú odkazy ľudia v obrovskej menšine voči tým, čo hlasujú a v ešte šialenejšom nepomere k tým, čo tam „len chodia“. Písal som o tom v marci pod titulom *Jeden napíše, pár desiatok doporučí, tisíce čítajú.*
Otty sa čuduje, prečo jeho príspevok na článok v HNonline o firme Auto-reklama zmizol z novopridaných na vybrali.sme.sk a označuje to za cenzúru a tiché vymazávanie nepohodlných tém. S prihliadnutím na to, že toto nie je pre SME.sk citlivá téma a všeobecný postoj osadenstva SME.sk si myslím, že *Otty nemá tentoraz pravdu* a podľahol nesprávnym dojmom z číro technického problému.
Celý problém zrejme spočíva v *invalidnom systéme* odkazov na ten istý obsah na serveri *HNonline.* Už sme si niekoľkokrát všimli, že mnohokrát boli na vybrali.sme zaradené odkazy na ten istý obsah kľudne aj trikrát. *HNonline totiž priamo vyzýva čitateľov* k zaradeniu na vybrali.sme ale napriek môjmu upozorneniu, nedokázali doteraz svoj systém upraviť tak, aby mali články *pevnú* (nemeniteľnú) URL. Stačí totiž, aby ste napríklad klikli v stránke napr. do diskusií a potom naspäť na článok a už máte inú adresu v prehliadači.
Tým pádom návštevníci chcú článok v dobrej viere doporučiť na vybrali.sme (veď HNonline ich k tomu prešibane neustále vyzýva) a tak sa nakoniec vo výbere na vybrali.sme.sk ocitne ten istý obsah viacej krát. *HNonline.sk nepriamo tapetuje,* čo nie je príliš dobrá vizitka pre tento server.
Kto má čo urobiť, aby sa nediali veci, ktoré Otty nesprávne odvodzuje?
V prvom rade *HNonline musí upraviť svoj systém.* Buď odkaz na zaradenie do vybrali.sme.sk zruši (do doby kým ho opraví) alebo v parametroch tohto doporučenia PRIAMO vloží JEDINÚ adresu k danému článku a NIE AKTUÁLNU.
Systémovejšie by však bolo, aby upravili svoj systém tak, aby pri zobrazení DANÉHO článku bola v kolónke adresa prehliadača VŽDY tá istá adresa.
vybrali smePrečo vybrali.sme.sk vymazáva niektoré príspevky? Pretože je to vyslovene nutné. Služba je populárna a tak vzniká riziko zahlcovania zbytočným, duplicitným obsahom. Zároveň sa na službu zameriavajú stratené existencie v podobe pokusov o propagáciu afilačných linkov a inej šedej internetovej pseudoekonomiky (reklamy na chudnutie, na „zarábanie“).
Vybrali.sme.sk je výber toho najlepšieho, nie pokus ako z nezaujímavého a bezcenného „urobiť“ dobré a žiadané. Toto si veľa „prispievateľov“ naozaj mýli. Nie sú totiž presvedčení o kvalite a iba chcú niečo strčiť ľuďom pred oči.
_Poznámka pre vrtákov:_ Chcem podotknúť, že som už HNonline pred dlhším časom dával na vedomie tento problém. (Ja viem, oni to samozrejme nenájdu, ale mám potvrdené priamo z HN, že moju pripomienku dostali „systemáci“). Nejdem sa ale s nikým z HNonline hádať, či áno alebo nie, ich problém je zjavný a nemusí mi nikto nič vysvetľovať prečo ako a prečo to nemajú spravené. Ja tiež robievam weby a chápem všetky možnosti. (Tento odstavec je pre tých, čo ma chcú napadnúť za zaujatosť proti HNonline, čo vopred vyhlasujem je nesmierna blbosť). Nenúťte ma dokola každému hlupákovi, čo vidí v mojich slovách vždy zlomyseľnosť, škodoradosť či úmysel škodiť, vysvetľovať, že ide o banalitu, žiadny osobný útok a podobné hovadiny. Neobťažujte ma ani s takýmito protiobvineniami a venujte sa objektívnemu problému. Vďaka.

Written by rony

12 komentárov

otty

no, po druhom zmazaní mi prišiel mailom oznam, ako práve pozerám do mailboxu. V ňom sa píše, že bol duplicitný. Článok je ale zo dňa 15.05. a ako som pozeral na vybrali.sme.sk tak nič podobné tam ráno ešte nebolo. Okrem toho URL ktoré som k článku zadal, je SEO odkaz obsahujúci nadpis a tým by mal byť aj jedinečný. Okrem toho ak už teda náhodou skutočne pridávam duplicitu, uvítal by som upozornenie na duplicitu automaticky po jeho pridaní a nie po manuálnom zmazaní po 25 minútach. Len preto, že sa to týka auto-reklamy, nemusí to byť informačne o tom istom, ako predošlé články na túto tému. V tomto článku pribudol nový prvok – Daňový úrad, ktorý si ale chce posvietiť aj na daňové priznania zmluvných partnerov auto-reklamy (nositeľov reklamy).

rony

zarucene tento clanok na vybrali sme bol.
ide o to, co ti vysvetlujem, ten isty clanok na hnonline ma viac verzii url. neviem ako to mam este inak vysvetlit.
TEN ISTY clanok!

dusoft

Chyba trosku sofistikovanejsi system s vlastnostami typu Digg, kde odkazy nie su mazane, ale ostavaju a su zahrabane (nemaju sancu sa nikde dostat) z roznych dovodov – spam, duplicita atd. Asi to momentalne nie je priorita, co je pochopitelne.

OttY

[2] no, takže budem konkrétny. Hľadal som na vybrali.sme.sk kľúčové slovo reklama. Hľadal som cez Google na vybrali.sme.sk slovo reklama. Výsledok bol totožný. Jeden článok z blogu starý 30 dní o firme auto-reklama a druhý je článok na HN z 11.5.2007. Ani jeden nie je duplicitou pre môj príspevok. Okrem toho URL zadané do vybrali.sme.sk pre ten článok HN nie je rovnaký ako článok ktorý som dnes linkoval a ktorý je _DNEŠNÝ_. Tak to teraz vyzerá, že posudzovanie duplicity je subjektívne a nerobí to server (doba zmazania je 15 až 30 minút od pridania). Ak sa teda niekomu s tímu zdá, že je článok duplicitný, hoci aj len témou alebo nadpisom, v pohode ho zmaže.

rony

[3] toto ma defaultne pligg a ja som proti tomu aby v takom systeme strasili odkazy, ktore prevadzkovatel NECHCE. Takto je to dobre. Nechcem, nech tu ani nie je!
[4] Otty mna nastartovalo slovo cenzura. Nevies ho pouzivat.

Tomáš B.

Ešte dodám, že na vybrali.sme.sk je systém, ktorý páruje rôzne URL pre rozličné články -vždy keď sa tento problém vyskytne, tak preskúmame daný server a nadefinujeme v našom systéme, aké rôzne URL daný článok môže mať, aby sa nepridával viackrát. Jedine pri serveri HN sa to nedá, pretože aj keď sme sa o tom s adminom viackrát bavili, nie sú schopní nám dodať zoznam všetkých variantov URL, ktoré sa u nich môžu vyskytnúť.

rony

[6] pritom by stacilo aby ten kod ktorym sa klika na z ich servra pridavanie na vybrali.sme uvadzali len jednu adresu a nie vsetky :)
pripadne stacilo by po nejakom tom submite formu urobit redirect na „hlavnu“ url.
prave u hnonline maju koncepcne hodne zastaraly system url adries vo svojom systeme.

OttY

Čo je to potom za CMS, keď nevedia definovať, aké URL im to generuje. Toto už nie je komické. To vyvoláva smiech život ohrozujúci. LOL

rony

nikdy v zivote nepocitali s tym, ze nejaka url bude tak dolezita a url povazovali za nastroj pre odovzdavanie dat :)

dusoft

zobrazuju vzdy straku, aj ked URL neexistuje (mali by davat 404):
http://hnonline.sk/c6-10024570-21134990-k00300_detail
http://slovensko.hnonline.sk/c4-10142110-21134990-k02000_detail
http://hnonline.sk/c6-10024570-21134990-k00300_detail-vulgarna-nadavka
http://slovensko.hnonline.sk/c4-10142110-21134990-k02000_detail-blbosti
vsetko odkazuje na ten isty clanok, dost nedotiahnute na dnesne pomery. nehovoriac o duplicitach pre vyhladavace a postupnom zosune stranok do priepasti doplnkovych vysledkov v google.

emmacore

Pred mesiacmi som pisal do HN, ze ked idem na ich stranku cez GPRS/EDGE od T-Mobilu cez Speedmanagera (ktory nejde vypnut), nic sa mi nezobrazi. Ked mam verejnu dynamicku IP adresu, co je sluzba sa priplatok – vtedy nejdu data cez Speedmanagera, vsetko ide, ako ma. Ked nabuduce budem surfovat cez EDGE, skontrolujem to.

Comments are closed.