Orámikované boxy webky časopisu .týždeň

Verný čitateľ vie, že chovám neúctu, nechuť, odpor k „orámikovaným“ boxom webstránok. Považujem ich za nepotrebné, často vizuálne odpudivé a ešte častejšie nadužívané. Viem, kde to vzniká. V potrebe „vyškatuľkovať“ mdlosť vzhľadu.
Preto ak sa pozriem na stránku, ktorá má každý blok informácií „orámovaný“ a naviac opatrený nadpisom, ktorého dĺžka je väčšia ako celý objem textu v boxe, tak ma prepadne podivný pocit.
Napriek tomu nemôžem oddeľovacie čiary v stránkach úplne vylúčiť zo života. Najmä v prípade, keď samotná čiara je výtvarným prvkom stránky. Keď sa na webku pozriete a z tých čiar je charakterizujúci prvok.
Nejako tak to má web časopisu .týždeň a bez tých čiar by to nebolo ono. Ale neodpustím si neexistenciu „odkazov“ na tejto stránke. Nikde nič nenaznačuje, že sa „kamsi“ dá kliknúť. Ono to podčiarkovanie odkazov má svoj zmysel a hlavne na tomto webe, keď miesta ku kliknutiu sa vzhľadom líšia medzi sebou navzájom (niekedy hover efekt je a inokedy nie) a keď je jediným ich odlíšením od neaktívnych častí iba farba.

Written by rony

8 komentárov

Stopárka

No… pokiaľ ide o web stránku časopisu Týždeň, tak webdizajn sa mne osobne zdá dosť ohavný a tie čiary to nijako nevylepšujú. Skôr naopak.

rony

[1] nijako nevylucujem, ze sa tebe nemusi pacit. mne pripada cistejsi ako design inej stranky, ktoru som tu tiez spomenul len ako prakticku pomocku – priklad pre inu myslienku.
a v tom predoslom pripade mi chudak urazeny autor nadaval do vsetkeho mozneho :-) pricom prehlusil samotnu myslienku, ktorou sa moj clanok niesol :-)
tak aj tu je myslienkou „ramikovanie“, nie tak celkom hodnotenie „vytvarneho dojmu“ na kazdeho jedneho cloveka :-)
ale ak chces pocut moj pohlad, je to skor pozitivne. zda sa mi to kdesi nad priemerom a za priemer az podpriemer povazujem cojaviem „medialnik“ (url poznate) ci momentalny vzhlad zive.sk

Mac

No ja teda rozhodne vzhľad webu .týždňa nemusím, chápem, že vychádza zo vzhľadu obálky tlačenej verzie, ale vyzerá to hrozne, asi o tom ešte niečo napíšem. Nejde len o vzhľad, ale aj o prístupnosť a použiteľnosť. Sklamaný som aj z obsahu, najmä blogov.

rony

[3] kod, pristupnost atd. som extra neskusal :-)
ale ok, uvediem zaklad, z ktoreho vychadzam pri hodnoteni ‚ciarky okolo boxom ano/nie‘:
toto je ten superoborderovany web: „medialnik.sk“:http://www.medialnik.sk/
ja viem, Joomla…

Stopárka

A Joomlu by som z toho nevinila. Ak jej dáš pekný webdizajn, nikto by si ani nevšimol, aký je to CMS.

rony

[5] takych je :-)
ano, joomle som sa venoval a dovenoval :-)
[6] ved to su koniec koncov frazy, „keby coby“ vieme, len je tu problem, ze nevenoval sa hlavne hlave, ked si myslel, ze skatulkovat ramikmi je fakt nutne.
a ospravedlnujem sa, je to Drupal :-))))))))))

Piki

Podľa mňa to nie je rámikový dizajn v duchu toho čo kdekade vidno a nie je vzhľadom, dizajnom, štýlotvorným prvkom, ale použitím atribútu border. (medialnik je krásny príklad), lebo je to možné použiť.
Podľa mňa je to celé v jednom štýle _pravouhlých čiar_. Hrubých, tenkých, ešte tenších.
Základné rozdieli medzi týmito dvomi prístupmi vidím dva:
1. existencia/neexistencia margin v podkladovej farbe 2. farba pod nadpisom boxu (tretia, alebo totožná s pozadím.
.tyzden sa mi páči.

Comments are closed.