Ukážte deťom tri malé prasiatka na iPade
Veľmi ma zaujíma oblasť elektronických médií, ktoré sa transformujú, skúšajú, triafajú alebo vracajú z nesprávneho smeru. Donedávna narážali na nevhodné platformy. Veľmi rýchlo sme prišli na to, že vnímanie z monitora počítača, obrazovky televízora, laptopu, mobilu, plagátu, knižky či časopisu sa proste líši. Médium nesúce informáciu (obrazovú, zvukovú či textovú) výrazne ovplyvňuje našu schopnosť sústrediť sa, prežiť si obsah. Môžu nás uspokojiť ale často sme frustrovaní a unavení nevhodným použitím nosiča.
Nová hardwarová platforma so sebou prináša väčšie možnosti ako len snahu napodobniť doterajšie existujúce média. Tablet, povedzme iPad, teda môže skopírovať listovanie knihou či časopisom. Vrátane ohýbajúcich sa stránok. Zabáva nás to pár sekúnd ale potom už vidíme, v čom je čo dôležité. Knižka na papieri je raz daná a knižka v iPade musí vedieť omnoho viac. Zmeniť si typ písma, veľkosť, pamätať si stranu, kde som prestal čítať. Akonáhle by bola len púha kópia vlastností papierovej knihy, tak by sme s tým neboli spokojní.
Tri malé prasiatka
Po čase, kedy na tablete uspokojíme svoje dospelé požiadavky, tak môžeme hľadať využitie tabletu aj v inej vekovej kategórii. Povedzme malé deti v kategórii, kedy skúšajú s rodičmi obrázkové knižky s krátkymi textami, ktoré spoločne prezerajú.
Idea ponúknuť na iPad takýto zážitok je výborná. Platí, že tablet musí ponúknuť okrem „obrázku“ stránky leporela ešte niečo viac. Zvuk, pohyb, hlasy, interakcia. Nie je to celkom animovaná rozprávka ale už to nejako reaguje.
Ja vám chcem predstaviť tri aplikácie, ktoré sú priamo určené deťom. Isteže, nechať im drahý tablet nie je dobrý nápad. Všetky tieto aplikácie sú určené rodičom, ktorí spolu so svojim potomkom trávia čas. Obsluhujú technické záležitosti a na dieťa nechávajú samotný zážitok zložený samozrejme aj z predstavenia, ktorým rodič dopĺňa to, čo sa deje na obrazovke. Vlastne nič neobvykle s bežným leporelom.
Od spoločnosti, ktorá sa rozhodla publikovať profesionálne leporelá pre deti som dostal do rúk tri aplikácie. Výbornými správami je, že nie sú to neumelé výrobky rádoby grafikov, čo včera čarbali buttony do webky ale na ich výrobe pracovali výtvarníci. K tomu si pripočítajte, že autorský tím je zo Slovenska.
Aplikácie sú multijazyčné a nemôžem mať nikomu za zlé, že sú primárne prezentované v angličtine. Trh nepustí. Po spustení však vidíte možnosť zvolenia si jazyka a to nespočíva len v textoch ale aj vo zvukoch.
Predstaviteľ vydavateľstva mi pri poskytovaní týchto vecí hovoril o prípravách ďalších knižiek, kde by chceli do príprav začleniť aj hlasy profesionálnych hercov a tak z ich produktov spraviť naozaj niečo viac ako statické leporelá.
Najviac ma uchvátila grafika „knižky“ o troch malých prasiatkach. Berte to tak, že v oblasti magazínov na iPade som už dosť otrkaný. Mám dokonalú predstavu o ideálnom rozhraní a ovládaní elektronických obrázkových časopisov (pre dospelých a bez inotaja poprosím!). Máločo ma prekvapí. Z technickej stránky samozrejme ani tu nič nové.
Niečo iné je však výtvarná stránka a po vžití sa do veku pár rokov… jedna radosť.
Elektronické leporelo výtvarne nevybieha zo štandardu kvality klasických vydaní takýchto publikácii. Páči sa mi, veľmi! Rozhodne pozdravujem výtvarníka tejto rozprávky.
Tri malé prasiatka: Kniha o známom príbehu zlého vlka a troch malých prasiatok ale v originálnom podaní s prekrásnymi ilustráciami od Dušana Koinoka.
Na jednej stránke sa po nalistovaní vlastne nič nelíši od papierovej. Lenže na pozadí hrá hudba. Prstom siahnite niekam. Prasiatka sa ozývajú. Niekedy sa veci hýbu spolu s prstom. Postavy vydajú po dotyku zvuk alebo sa sami pohybujú. Nie je to animovaná rozprávka, len jednoduchý pohyb obrázku po pozadí.
Myslím, že práve interakcia obrazovky je to, čo necháte na dieťati ako na to zareaguje. Pevne dúfam, že ho to veľmi zaujme :-)
Na tomto mieste musím spomenúť, že nechcem opisovať podrobne dej leporela o troch prasiatkach ani kde všade máte siahnuť, čim sa dá hýbať. Asi to nechám na vlastnú skúsenosť.
Pokiaľ chcete niečo na deťoch vyskúšať siahnite po troch malých prasiatkach.
Bol raz jeden kameň
Podobne funguje ďalšia knižka s názvom Bol raz jeden kameň. Grafiku maľovala mladá výtvarníčka Denisa Stanislavová a námet je dielom Petra Pavlíka. Ovládanie už poznáme z predošlej knižky. Príbeh je podľa mňa vhodný trochu menším deťom ako predošlé leporelo.
Sloník HUHU
Zvláštnejšim prípadom je tretia publikácia. Blíži sa viacej ku počítačovým hrám. Táto ponúka krabičku zápaliek a z nich staviame obrázky.
Vráťte sa do svojich detských čias a spomeňte si, ako ste si zo zápaliek stavali jednoduché obrázky svojich obľúbených zvieratiek. Môžete to teraz urobiť spolu so svojimi deťmi a ukážte im, čo všetko sa dá z obyčajných zápaliek vytvoriť a aké je to jednoduché.