Blog vo firemnej praxi

David Bureš sa infiltroval na DigiWeb a napísal článok Weblog vo firemnej praxi, čo už asi každého blogistu napadlo.


On objav blogu pre firmy nie je nič nové, v intranetoch sú používané nástenky (sám také používam) avšak s výhodami, ktoré rozmach weblogov priniesol – dokonalejšie CMS, RSS podpora.. Môj posledný pokus o natienenie tejto problematiky zlyhal ;-) a to som sa pokúsil len o predloženie výhod RSS formátu. Popritom bežne používané nástenky (aké mám už niekoľko rokov nasadené) sú len čiastočným riešením, ktoré práve blogy doviedli do komfortnejšej podstaty.
Problém vidím v samej podstate: blogy ako softwarový nástroj sú pekne zvnútra a žiadny manager sa vlastne nedokáže chváliť črevami pokiaľ nad nimi nie je maximálne dokonalý zovňajšok. Takže naďalej vyhrávaju proprietárne riešenia, ktoré intranety nepochopiteľne uzatvárajú a izolujú.
Prednosti „štandardov“, dohôd padajú na nemožnosti plne obhájiť zmysluplnosť ich využívania vo firemnej praxi, kde sa presadzujú riešenia v zmysle „na intranete predsa nemusíme trvať na štandardoch, môžeme si patlať svoje vlastné veci podľa našich predstáva“. Dôsledkom je objavovanie ameriky v úplne zbytočných oblastiach.
Článok uvádza výhody čítačiek RSS, čo však vo firemnej praxi chce ich nasadenie. Vhodnejším riešením je „vsunutie“ RSS feedov do stávajúcej štruktúry – používame Outlook? Tak musí to byť v ňom (viacmenej to nie je problém) atď. Ani bežné firemné informačné systémy nepočítaju s otvorenejšími rozhraniami a bohužiaľ táto situácia potrvá ešte niekoľko rokov aj vzhľadom na odlišné obchodné modely.
Myslím, že na túto tému sa dá pridlho diskutovať, avšak ďaleko sa nedôjde.

Written by rony

2 komentáre

David Bures

co se naucit diskutovat primo na digiwebu a nebo tam v diskuzi aspon uvest odkaz na vase komentare na blogu? kdo to ma dohledavat …

Comments are closed.