Gaim 1.5.0 v inštalačnom teste

Najčastejšie sa u produktov zameriavam na „faktor inštalovateľnosti“: pokúsim sa popísať pohodu nasadenia programu. O Gaim už mnohí počuli a pretože si myslím, že nemal by šancu, pokiaľ je jeho nainštalovanie komplikovanejšie od postupu „stiahnuť, spustiť“.
GAIM 1.5.0 po stiahnutí a spustení chvíľu premýšľa potom ponúkne možnosť zvolenia si jazyka pričom mne osobne prednastavil priamo slovenčinu (+).
Ďalšie klepanie na Ďalej v sprievodcovi inštaláciou prekročil trochu zložitejšie zaklikávadlo volieb, ktoré možno plne ignorovať a venovať sa iba tlačidlu Ďalej (do telefónu znie inštrukcia: klep stále na Ďalej). (+)
Na záver inštalácie zafajknem rovno spustiť Gaim a klepnem na Dokončiť. (-)
Následne na mňa vybafnú tri okná a navrchu anglické okno na zadanie konta a hesla. Ale to je omyl, nedá sa do neho nič zapísať a prekrýva mi ostatné okná. Som zmätený (-)
Klepnem na krížik a Gaimové tri okná zmiznú.
Spúšťam GAIM znovu a už tuším, že treba klepnúť na Accounts.
Za túto časť oživovania programu dávam „z ničoho nič“ pätorku. Gaim nedokáže nikto negeekovsky zameraný oživiť.
Po oživení však Gaim je v akomsi mixe angličtiny a slovenčiny. (-)
Prostredie spôsobí v negeekovi hodný zmätok :-) A do 30 sekúnd som v ňom nenašiel ani nastavenia (v menu) a v ňom som už potom ani nepátral čo vlastne znamenala voľba zmeny jazyka na slovenčinu.
Features Gaimu zostávajú zahalené tajomstvom veľkej bariéry „inštalovateľnosti“. :-)

Written by rony

10 komentárov

depi

hmm neviem ako funguje Gaim pod Windowsami, ale ja ho pod linuxom pouzivam denno-denne a som s nim plne spokojny, nie je na nom nic zloziteho a dokazal ho rozbehat aj moj spoluziak, ktory ho videl prvykrat a nie je bohvieaky geek.
Takze no problem. A nastavenia maju u mna v linuxe skratku ctrl+p (preferences), malo by to myslim fungovat aj pod widlami..

rony

[2] nepopieram. Sprav si tento test:
a) daj ho rozbehat bez akejkolvek pomoci svojej mame,
b) zbehni na postu a zober si lubovolnu pracovnicku k svojmu pocitacu a urob to iste ;-)
Skratku Ctrl-P odhali urcite kazdy geek ;-)
Zrejme nie je jasne, ze ja som ho v pohode rozbehal, ale vidim tam par aspektov, ktore velmi zneprijemnia instalaciu a to aj v pripade, ze budes s nejakym nemehlom na telefone a diktovat mu co robit. Tri okna po starte je proste extremny zmätok. Vyriešiť nastavenie konta ICQ a dalsich wizardom alebo cimsi podobnym je snad jednoduchsie. Nehovoriac o zmätenej lokalizacii.

dusoft

Inac (G)UI Gaimu sa mi nikdy nepozdavalo, celkom nepouzitelna vec. Mozno je to novymi verziami odstranene. Napriek tomu Miranda ma UI take, ake chcem. Instalaciu si uz nepamatam a neviem, ci existuje slovencina. Cestina asi hej.

rony

[4] nehladam klienta na IM ;-) Iba som objavil noveho (pre mna) a skusil som moj tradicny test ;-)

dusoft

Ale takyto test je trosku ciastkovy. Iba dlhodobym pouzivanim viem povedat, ze co je na Mirande, Gaimovi, Trillianovi a spol. dobre a co nie.
K Mirande mozem povedat to, ze si vyzaduje trosku hrajkania sa s nataveniami, aby to vyzeralo napr. ako ICQ. Ale potom je to lahoda pouzivat.

rony

[6] ano, ja mam iba trosku ine kriteria, ktore nespocivaju v tom, co ty hovoris. Takych testov a skusenosti je kopec, ja mam podrazacke kriterium: zvladla by to nainstalovat uctovnicka bez znalosti anglictiny pokial uz ma uin a heslo?

rony

[9] so skromnostou by som povedal, ze Trillian – pokial by MAL lokalizaciu. Pokial sa teda obmedzujem iba na IM klienty a zo zasady neberiem do uvahy klasicky ICQ klient, klasicky MSN…

Comments are closed.