Zdrojovať pravidlá slovenčiny

Tentoraz nebudem zdrojovať pravidlá gramatiky ale ponúkam Vám ďalšie skomopotvorené slovo, tentoraz z novodobého cool novinárskeho slangu:
Najprv citát: ako zdrojovat tieto materialy,
zdrojovať: uvádzať zdroje, explicitné určenie zdroja získania textu, informácie. Toto slovo ukazuje na snahu písať skratkami, ktoré trochu odtienia nie príliš populárne spojenie „uvádzať zdroje“, pretože to zrejme evokuje v čitateľovi kopírovanie za účelom uľahčenia si námahy.
Napriek tomu je však slovo zdrojovať nesprávne a pri komunikácií nevhodné asi tak ako slangové slovo „kopnúť“ v IT, ktoré znamená „skopírovať“.
Ešte nakydám do vlastného hniezda: Wawrik ma v článku Webdizajnérština: Hovorí sa… upozornil na mnou nesprávne zvolený tvar slova Webdizajnérština, ktorého správny tvar je Webdizajnérčina.

Written by rony

3 komentáre

rony

Neviem kto si, urcite som nehovoril o tebe ;-)
Uvedeny citat je zo zalinkovaneho clanku a autorom citacie je Juraj Porubský. Viac najdete v zalinkovanom clanku!

Piki

Ad: webdizajnérština. V čechách, keď počujem čechov, ako sa snažia rozprávať po slovensky, ale maju taký hovadsky pôvabný prízvuk často si pomyslím: Hovoríte slovenštinou a znie to rovanko ako štiny odrážajúce sa od plechu v známom vtipe. Nenúťte ma stáť vedla vás. Ale to som dosť odbočil, no je sobota, tak to sieť hádam znesie.
#
Zdrojovať je somarina. Je to výsledok tlaku na rýchly životný štýl. Aby bol ešte rýchlejší, snažíme sa zbavovať viacslovných pomenovaní. Už dve slová sa nám zdajú príliš opisné.

Comments are closed.