CMS oddelený od prezentácie

You may also like...

9 komentárov

 1. Stalker píše:

  Súhlasím, preto moje CMS má (do veľkej miery) oddelenú prezentáciu od logiky. Ale to má ešte ďaleko od dokonalosti a zverejnenia ;)
  Ale iné som chcel: prečo myslíš, že oddelením web modulu od CMS modulu bude CMS modul bezpečnejší? Háčkuje sa nepekne podstrčenými požiadavkami (get, post, …) a tie predsa (ak chce systém správne fungovať) jednoducho web modul musí „preposlať“ do CMS (aby boli v data module chcené dáta).
  Alebo som ťa nepochopil?

 2. rony píše:

  [1] mas problem, pokial chces, aby bola prezentacia interaktivna a napr. navstevnik webu vkladal napr. komentare k prispevkom. Vtedy naozaj potrebujes tok dat aj smerom z web modulu do data modulu.
  Casto vsak nie (firemne prezentacie).
  WEB modul teda vacsinou iba nacitava z data modulu – „sklada“ stranky.
  CMS modul zasa robi vsetky katastroficke operacie. Ked mas CMS modul na inom fyzickom stroji, mozes ho CELY odtienit od internetu. Pre firmy je to vlastne prijatelny sposob, pretoze preco by mal byt CMS dostupny z internetu, ked sa gro roboty robi vnutri?
  No a ked si vytvoris bezpecnu cestu (jednosmernu) pre replikaciu data modulu, tak mozes webovej prezentacii pravidelne „posielat“ aktualizovane data. Radikalne sa ti zmeni pohlad na „bezpecnost“ webovej prezentacie, bude pre teba „iba“ kopia.
  Opakujem, ze pokial potrebujes, aby do dat isli vstupy od navstevnikov, je situacia komplikovanejsia ;-) ale riesit sa podla mna da.
  Mne ide o to, aby na webe „neviseli“ zbytocne kusy kodu kompletneho CMS.
  Trochu sa to podoba na offline CMS systemy.

 3. K rovnakemu vysledku som prisiel aj ja. A to aj po skusenostiach s „velkymy“ (enterprise) CMS systemami. A preto ziadne CMS nepozivam. Po par pokusoch a vela sklamaniach som skoncil pri primitivnom blosxom-e, ktory som si dohackoval na vlastny obraz. A namiesto CMS mam joe a hrcu vlastnych perl scriptov. A som happy.

 4. dusoft píše:

  V pripade synchronizacie roznych DB potom len potrebujes export/import do rvonakeho formatu, to je jednoduche.
  V pripade sycnhronizacie rovnakej DB, potrebujes len SQL export/import, este jednoduchsie.
  Oddelenie zobrazovania od obsahu ide dosiahnut nejakymi zlozitejsimi templatovacimi jazykmi typu PHP ;-)

 5. Stalker píše:

  [2] Aha, pokiaľ ti ide o neinteraktívne prezentácie, tak plne súhlasím.

 6. FrozenDog píše:

  AD synchronizacia databaz – naco? ved databazovy stroj moze byt uplne nezavisly (napriklad aj na zvlast stroji) a CMS a WEB moduly by donho mali pristup s adekvatnymi privilegiami (CMS-rw a WEB-r). Takto by mohla byt kazda cast uplne nezavisla (teda az na to, ze ak padne DB modul, tak nemozu pracovat ani CMS a WEB moduly. To by sa ale dalo ciastocne riesit pomocou cache na strane WEB modulu).
  AD zranitelnost – ak by nebola na strane WEB modulu pouzita cache, ale priame cucanie dat z DB modulu, tak opat hrozi SQL injection. Je to vsak len otazka osetrenia.
  A este nieco – ak som Ta spravne pochopil, tak Tvoje predstavy asi naozaj najlepsie naplna niektory z offline CMS typu EasyBlog. Je inak zaujimave, ze ziaden z velkych projektov nesiel touto cestou (t.j. cestou uplnej separacie vrstiev, nie cestou offline aplikacie).

 7. rony píše:

  ano ziadny velky cms nesiel cestou separacie. tym myslim aj databazy. casto nie je nutna ani sql na webe. a nemusi to byt nevyhnutne neinteraktivna webka

 8. CrazyJoe píše:

  OpenCMS (www.opencms.org) dokáže robiť static export, takže si viem predstaviť, že na jednej mašine pobeží OpenCMS aj s databázou, a cez NFS/SAMBU/inýt_protokol bude mať namountované disky z web mašiny, kde pobeží povedzme len Apache (alebo niečo ešte jednoduchšie/osekanejšie/zabezpečenejšie). Pokiaľ nepotrebuješ dynamické funkcie (ale aj to by IMHO išlo realizovať, len som to ešte neskúšal), tak by to mohlo spĺňať Tvoje požiadavky.

 9. rony píše:

  [8] moje poziadavky v -tomto- smere splna moj vlastny CMS. Podotykam v -tomto- :-)