Hackeri odpojili NBÚ od internetu a čo viac…

Možno si poviete, že detinská hra a o nič nejde.
Včera polícia v súvislosti s vyšetrovaním škandálu okolo zabezpečenia NBÚ zhabala prekvapivo server Onyx na ktorom beží komunitný web Hysteria.sk a Kyberia.sk.
Poviete si, že tam asi hľadali hniezda podozrivých.
Dnes o štvrtej nastúpila zrejme odveta a veľmi zábavnou formou upozornila priamo NBÚ o postoji voči spôsobu, akým sa včera udialo zabavenie internetového servera. Ako to urobili? Ja mám svoju predstavu *ako* a historky o samovypnutí sa NBÚ si môžeme nechať do humoristických relácií na Markíze :-) Samozrejme oni ich potom určite vypli. Potom.
V čom bude precedens?
Kto z Vás sa teraz odváži *prevádzkovať TU akýkoľvek hostingový server?* Alebo máte chuť neustále prezerať (a inak ako osobne) obsah a sledovať svojich klientov? A budete mať vôbec klientov? :-) Chce sa Vám trpieť vedomím, že kedykoľvek do serverovne nabehne polícia a proste vytrhne z racku server bez ohľadu na to, či súvisí alebo nesúvisí s ich vyšetrovaním? A ešte publikovať reči o tom, že tam budú aktívne hľadať známky ďalšej trestnej činnosti? Znamená to, že si proste vytiahli zo serverovne známy server známej komunity a „niečo tam už nájdu“? *Kto robí z koho debila?*
Precedens je v tom, že stabilnejšie bude železo uložené v inej krajine. Čo potom urobí polícia? Pôjde do Ruska s gunmi trhať kompík z rúk sibírskych providerov?
Vyšetrovateľom išlo o znemožnenie činnosti alebo sprístupnenie informácií? Pokiaľ o prvé, zabavenie je logické. Pokiaľ druhé, malo zrejme nasledovať žiadosť o sprístupnenie dát.
Pre IT komunitu na Slovensku je toto *neprimeraný úder.* A tisne sa mi do úst slovo demokracia. Slovenský podpriemer.
ps: podľa silne neoverených rečí na IRC sa server vrátil k majiteľom. len o tom samotní majitelia netušia ;-)

Written by rony

5 komentárov

Jozef Izso

Vyjadrenia toho týpka z NBÚ boli geniálne :-)))
Počas aktualizácie webového serveru ho takto celý odstaviť. Sakra dobrá technika.

rony

ale on mal dokonca pravdu, ze fyzicky si dnes na servre nbu nikto nesiahol. ono sa da pripravit server o konektivitu aj banalnejsim ukonom :-)

webster

heh to jak keby som spravil shellhosting dajaky mily clovek by cez shellko daco spravil a mne zhabu server….. mno aby som jednu vec povedal : pisal som email na nbu ze co su take lamy a preco si nevedia poriadne zabezpecit server. a preco ich „specialisti“ nevedeli z posrateho servera skopcit udaje a oni taky ze pravda je ze si museli zavolat pomoc z univerzity ale ak mam zaujem ako bezpecnostny technik o pracu sa mam hlasit ich plat pre technika co ma byt v pohotovosti 24 hodin denne…… 15 000 no kto yb za taky plat robil

Comments are closed.