Korektor slovenčiny ako bookmarklet

Veľkou bolesťou amatérskeho publikovania je korektúra gramatiky (a korektúra členenia textu – typografia). Tej druhej som sa dávnejšie venoval v seriáli o CMS. Prečítajte si celý seriál pre pochopenie ďalších slov.
Prvý problém je v gramatike amatérskych pisateľov. Každý ju máme na istej úrovni a bolo by odomňa blbé preceňovať alebo podceňovať. Bohužiaľ neexistuje (nepočul som) nástroj, ktorým by som si text naklepaný priamo v CMS mohol skontrolovať pred publikovaním.
Riešenie je ozlomkrky v tom, že označím text, vložím do Wordu a skontrolujem. To je ale značne nepríjemné.
Napadlo ma, že by sa to dalo *zmechanizovať.* Označím text vo formulári môjho CMS. Spustím nejaký bookmarklet, ktorý označený text prenesie do Wordu, spustí kontrolu a na konci mi opravený text zostane v schránke. Ním potom text vo formulári CMSka nahradím. (Samozrejme s bordelom spôsobeným Wordom – na to existuje jedno pekné makro Honzu Hučína)
Ďalšia možnosť je využiť nejaký slovník na kontrolu pravopisu inštalovaný buď ako systémová súčasť hostingu alebo dokonca ako slovník v CMS.
*Stretli ste sa už* s nejakými praktickými implementáciami kontroly pravopisu vo webových CMS?
Písané pre tých, ktorí ešte môžu cibriť jazyk v škole a pre tých, ktorí to neurobili.

Written by rony

10 komentárov

Piki

Uf, ako pre mňa ;-), takže vyhlasujem ochotu osobne podporiť vývoj či prevádzku. Zásadným sa javí slovník voči krorému by sa to malo kontrolovať. Pochybujem, že Forma by ho dala voľne k dispozícii. Skôr by ako zdroj mohol slúžiť slovník, ktorý je v openoffice.org. Slovník by bol na jednej internetovej lokalite a bookmaklety/extenzie by si to tam chodili kontrolovať. Ako inšpiráciu pre fungovanie extenzie nadhadzujem JustBlogIt.

Piki

Smola, že spravodaj čítam ako prvý vo svojej RSS čítačke. Akonáhle som prešiel na ďalšie, menej zaujímavé zdroje, ako napríklad zive.sk, tak som sa dočítal: Zaujímavým vylepšením (vo firefoxe 2.0)je tiež zabudovaná kontrola pravopisu, ktorú môžeme využiť na korekciu našich textov napríklad písaných vo webových rozhraniach e-mailových služieb alebo iných formulároch. č.b.t.d.

dusoft

Na podporu prehliadacov sa ale spoliehat nemozes. Iba ak na intranete.
.
Forma samozrejme slovnik volne k dispozicii nedava. Scrape je pololegalny. Byt nimi, davno urobim web API, len tu chyba moderne marketingove myslenie.

Anton Piták

PS: Skoro som nenašiel tlačidlo na odoslanie príspevku. Teda v Opere tu tlačidlo nie je, treba náhodne ťuknúť myšou do „Súhlasím s podmienkami“ :-) Celé je to v opere zobrazené nejak divne, chcelo by to trochu upraviť.

Comments are closed.