WiFi a Bluetooth alebo stačí WiFi?

Nie je to dávno, čo sa na fóre iphone.cz debatovalo o Bluetooth v iPhone. Všetci, čo o problematike trošku tušia, tak vedia, že Bluetooth je blízky príbuzný WiFi. Problémom v iPhone je fakt, že jediným jeho využitím je pripojenie BT HF (také sluchátko do ucha) a neexistuje možnosť používať iné profily (prosím, nekomentujte to).
Ospravedlnením pre takéto „nastavenie“ je z môjho pohľadu fakt, že ani u predošlých telefónov som Bluetooth nijako významne nevyužíval. Samozrejme u PDA mám externú BT GPS. Ale pre iné účely som sa párkrát pokúsil o prenosy súborov a pokiaľ si pamätám je to hodne otravná operácia a častokrát sa mi nič nepodarilo a ak sa dalo nakoniec som prenášal pomocou infra. Preto si absenciu BT v podstate nevšímam.
Prepinanie sluzieb v iPhone
Foto: Long N.
Ak si teda predstavíme typického kritika „iphone nevie BT“ tak je to človek, ktorý preferuje prístroje, ktoré majú všetko v sebe. Ak má teda GPS vnútri, potom nepotrebuje ani BT. Neustále zapnuté BT výrazne skracuje výdrž prístroja a pokiaľ máte k tomu ešte aj WiFi…
V ten moment je zaujímavá úvaha – aký rozdiel je vlastne medzi WiFi a Bluetooth? Čo by malo brániť tomu aby som prostredníctvom WiFi dostal všetko, čo „ponúka“ BT? Prídem na to, že vlastne nič :-) Technicky je to identická záležitosť a zvyšok je vec rozšírenia a software.
Z toho všetkého je možné prijať s väčším pochopením mostík ku snahe Intelu poslať Bluetooth do zabudnutia. Mierne viac podrobností na Engadget.

Written by rony

7 komentárov

alian

BT mam v mobiloch/PDA uz asi 3 roky a pouzil som ho asi 2x, WiFi pouzivam niekolko krat denne

Andy

BT ma mensiu spotrebu. To je hlavny dovod.
Ano, ked nema iphone profil mimo headsetu, je cca zbytocne.
Bez handsfree v aute a na uchu si ale uz telefovanie neviem predstavit…

sloper

Ja BT docela vyuzivam – synchro kontaktov a kalendara, posielanie vyzitiek, suborov, atd… Viac krat ma sklamalo prave infra…

rony

[4] so spotrebou nemusi byt problem, vsetko je otazka vykonu. nie su, mozu byt.

mekelle

BT pouzivam v telefone na synchronizaciu kontaktov. Raz som sa pokusil donho uploadnut par mp3-ej a skoro som pri tom zosedivel:/ wifi v telefone nepouzivam, lebo v mojom telefone nie je:)

Comments are closed.