Bloxxy – test blogovacieho systému
[obsahuje obrázky] Chvíľku času som sa rozhodol venovať blogovaciemu CMS pod názvom Bloxxy.
Domovská stránka systému je: http://www.mraveniste.org/bloxxy/
História
Pôvodným autorom systému a jeho názvu je Pixy, ktorý sa vývoja vzdal a prevzal ho Jan Bien.
Požiadavky
Bloxxy je celý napísaný v PHP a dáta príspevkov sú ukladané v plain-text „databáze“. Ako jeden z mála PHP skriptov sa netlačí do používania SQL a tým pádom sa podľa môjho názoru viac vtesnáva do potrieb potenciálneho používateľa. Väčšina freehostingov umožňuje maximálne PHP skripty. Zároveň je konfigurácia jednoduchšia, blog je zároveň prenositeľnejší na iný hosting.
Bloxxy teda pobeží na každom webserveri podporujúcom PHP, čiže takmer každý Apache (napr. ja Apache neinštalujem s podporou PHP).
Upozorňujem, že niektoré hostingy síce povolia PHP ale majú obmedzený zápis súborov zo skriptov – takéto hostingy nie sú vhodné.
Vlastnosti
(viď. dokumentácia)
Moje testovanie
Stiahol som si Bloxxy (40kb, zip). Rozbalenie ZIPu už chce celého človeka, stretávam sa s ľudmi, čo to proste-jasne nezvládajú.
Prvým potrebným úkonom je editovať skript s konfiguráciou. Pre mňa je to ideálny spôsob. Vedel by som si ale predstaviť aj interaktívnejší konfigurátor, kľudne ako Windowsová binárka (práve používatelia Windowsu by to uvítali).
Koniec koncov editovanie txt konfiguráku napriek jeho rozsahu nie je nič náročné. Podstané je vyplniť URL môjho hostingu a aspoň jedno konto pre vstup do CMS.
V dokumentácií mi chýbala časť, logicky nasledujúca po konfigurácií. Ňou je nutnosť prekopírovať súbory na hosting a najmä odkaz na CMS blogovacieho systému. (áno je to tam, len logika postupu je trošku iná).
URL adresa pre vstup do CMS chýba a takisto aj vstupná adresa pre zobrazenie blogu.
Aby som nevypadal ako blbec, ja som už pred napísaním predošlých poznámok vedel, že idem na URL http://www.mojhosting.cz/bloxxydir/. Dokumentácia však túto informáciu zrejme neobsahuje.
Po prihlásení do systému sa objaví jeho prvá obrazovka:
Intuitívne som urobil prvú chybu a chcel som rovno napísať nový príspevok. Samozrejme mal som najprv klepnúť na tlačítko Nová publikace a vyplniť nasledujúci formulár:
Tu dosť výrazne doporučujem prečítať si dokumentáciu, pochopenie formulára trvalo aj mne dostatočne dlhú dobu.
Možno by sa zisli akési defaultné funkčné nastavenia, aby blog mohol fungovať prakticky okamžite po nakopírovaní na hosting. Predvyplnené hodnoty sa navyše editujú lepšie ako prázdny formulár.
Ja som na to konečne prišiel a vyplnil som toto:
Bloxxy v tomto balíku neobsahuje lokalizačné súbory pre slovenčinu, čo je dosť škoda.
A až potom som mohol napísať nový príspevok (nezabudnite si vytvoriť aj nejaké kategórie):
Na hlavnej stránke som u mojej novej publikácie „publish“ klepol na pregenerovanie a hop:
Samozrejme som bol zvedavý na stránku:
Samozrejme sa vám nepáči design. Doporučujem ponechať šablóny neporušené (štruktúry) a celý vzhľad vyrobne za pomoci CSS. Do samotnej šablóny len vložíte link na súbor s CSS predpisom. Bohužiaľ vytváranie šablón (html aj CSS) je už pre začiatočníkov silné kafe. Možno by v distribúcií mohla byť šablóna aj s CSS.
Podpora na webe by mohla obsahovať v budúcnosti aj nejaké tie šablóny pre inšpiráciu používateľov.
V prvom rade chcem zvýrazniť, že celý systém je poskytovaný ako freeware a preto mnou uvedená kvázirecenzia je v prvom rade popularizačná a potom námetom pre rozvoj systému. Až potom je to kritika ;-)
Verdikt
Bloxxy už menom Pixy trošku napovedá istú zodpovednú prácu. Fakt, že aj terajší support zo strany J. Biena je aktívny, doporučuje tento systém do pozornosti.
Momentálne vydanie je určené hlavne ľuďom, ktorí rozumejú PHPku a príbuznej problematike. Absolútni začiatočníci musia siahnuť napríklad po bloguje.cz. Začiatočníci s chuťou mať čosi vlastné majú v Bloxxy veľmi dobrý začiatok. Pre náročných však už treba doporučiť iné systémy. V každom prípade však aj náročnému používateľovi poskytne Bloxxy viac priestoru pre vyšperkovanie blogu a dokonca občas svojou jednoduchosťou umožní PHP programátorovi nazerať „do stroja“. Rozdiel medzi tými „lepšími“ systémami je vo vlastnostiach vo vnútri CMS, konečný výsledok – blog je „iba“ pár html s nejakým CSS – takže tu len záleží na schopnostiach vo webdesigne. Tie ale ani v bloxxy ani v iných systémoch nenájdete.
PS: trackback ale Bloxxy nemá ;-)
Ale ten formátovací metajazyk, všiml sis, Rony? ;)
Zkus třeba napsat příspěvek s tímto textem:
:: Ahojte ľuďkovia!
Toto je môj *prvý* príspevok systémkom [Bloxxy|http://www.mraveniste.org/bloxxy]. Je to:
# prča
# iné
# čudné
Tak dovi ;) všetci
A uvidíš…
všimol, moje testovanie som však zameral na to, ako rýchlo sa dá Bloxxy nainštalovať a spustiť.
Metajazyk je už feature, ktorú musí neskôr človek zvládnuť. Proste je to pokročilejšia feature ;-)
Zmysluplne o nej napísať by som však mohol až po dlhom testovaní.
Ahojky, koukala jsem na bloxxy, i zde k Vám, ale nedaří se mi ho zprovoznit. nevím, kde dělám chybu.
niekde urcite.
podala si malo informacii ;-)
podstatna je nutnost podpory PHP na hostingu, samozrejme inak to nebezi.
podporu poskytuje http://www.mraveniste.org/
Díky,už to mám venku. Jsem nyní konečně na stránce, kterou zde máte zoorazenou, a decentně zápasím s komentářemi a veškerými adresami. Jinak, tohle je dost dobře napsané. Pokud se mi to povede,možná jsem dám odkaz na ten projekt. -:)
mno uvidime, viac potesis samozrejme autorov systemu ;-) ja som to iba „recenzoval“ :-)