Pochopil som význam XML ako základnej štruktúry pre dokumenty

You may also like...

3 komentáre

 1. Anonym píše:

  Když jsem se před dvěma lety rozmýšlel, v jakém formátu napsat překlad jedné knihy (cca 1500 stran!), hledal jsem způsob, jak text zapisovat a přitom mít pod kontrolou hierarchickou stavbu dokumentu, být schopen psát kdekoli a v kterémkoli editoru, mít možnost rychle vyhledávat v desítkách souborů, ve kterých byl uložen, a taky aby to bylo pokud možno skladné. Protože jsem v té době objevoval kouzlo XML, XSLT apod., zvítězilo rozhodnutí psát v XML značkování DocBook. Šlo to velmi dobře, a i extrémně rozsáhlý text, který jsem vytvářel, byl po celou dobu přehledný. Byl jsem schopen kdykoli pomocí konvertorů (jade, xt) vygenerovat RTF nebo HTML podobu dokumentů. Přitom zákazník s mým XML nepřišel nikdy do kontaktu: chtěl to ve Wordu, dostal to ve Wordu:-) Tehdy jsem nejen pochopil význam XML, ale i prakticky vyzkoušel jeho užitečnost při sestavování rozsáhlé dokumentace a její převádění do různých podob. A od té doby také píšu všechny svoje stránky pouze beztabulkově a s použitím CSS :-)

 2. Ota píše:

  A ještě jsem se zapoměl podepsat :-)

 3. rony píše:

  Toto je sucasnost, mna napadla buducnost ;-)
  Ze jeden a ten isty dokument budem moct vidiet vzdy inak a zaroven nebudem rozlisovat v com pozeram ten dokument, proste odtienim sa od aplikacii a pracujem iba s dokumentami. Cela praca s pocitacom uz iba praca s dokumentami v „mojom“ prostredi, bez zvykania si, ze Word ma nastrojove listy v takej grafike a Photoshop vlastne tie iste ukony ma s inymi ikonami, inde umiestnenymi. Ze XML moc neuvidim ale takyto format sa vleje dovnutra operacneho systemu – presnejsie nejakej jeho aplikacnej vrstvy.
  Mozno to povedat aj tak, ze GUI bude vzdy podla mojich predstav a nie podla predstav programatorov danej aplikacie s istymi primitivnymi moznostami na jeho upravu, takze nebudem trpiet stresom z novej verzie programu, ktory okrem funkcnych vylepseni prinasa aj zmeny v GUI, niekedy dost revolucne a ja namiesto prace s dokumentom hladam ako s nim vobec mozno pracovat ;-)