Utajovať alebo publikovať svoje štrukturované dáta?

You may also like...

6 komentárov

 1. Pavel Novotný píše:

  Strukturovaná data jsou velký byznys. Například na českých jízdních řádech se vydělává hned několikrát, když jejich zpracování „sponzoruje“ stát prostřednictvím Ministerstva dopravy (a dříve také Ministerstva informatiky), dále se v nich zobrazují velekvanta reklamy (která překáží a znemožňuje jejich slušné použití) a navrch je ještě portál iDnes využívá jednak ke zvýšení svého „podílu“ v statistikách návštěvnosti a zároveň jako kanál, který jim na stránky přivádí další a další čtenáře. Takže poskytnout tato data veřejně, aby je mohl někdo využít třeba pro mnohem kvalitnější službu nebo pro integraci do svých služeb, nelze očekávat. Snad kdyby stát tato data poskytl v zájmu svých občanů – to ale nelze v České republive očekávat, že?

 2. rony píše:

  [1] ano, toto je proste znamy postup, kedy sa na tom istom niekolkokrat po sebe nabaluje :-)
  ale napr. u eshopu by naklady na vyvoj primitivneho rozhrania vyvazili mozny benefit – ak to je hotove a publikovane az vtedy zistim, ci sa to u ludi chytilo alebo nie. Ak to hotove nemam, tazko mozem uvazovat nad tym, ci je to zbytocnost :-)
  takze ak mam k dispozicii data, mal by som zvazit aj moznost ich distribuovat. Najma ak mam predpoklad, ze to moze byt zaujimave a zaroven v tom budem mat nejaku vyhodu, ci konkurencnu alebo len vo forme prestize ci uznania. Ak to totiz zacne robit niekto iny, tak to uznanie dostane on ;-)

 3. Pavel Novotný píše:

  Co se týče e-shopů, ty už XML pro export dat běžně mívají. Využívá toho celá řada služeb, především všelijaké ty vyhledávače a srovnávače – v ČR třeba Jyxo, Centrum nebo Seznam.

 4. Piki píše:

  V prípade B2C eShopu považujem poskytnutie surového xml ako chybu. Aj keď… Pokiaľ je človek lídrom v inováciách a nápadoch, tak by to mohlo byť možno aj prospešné. Ak ide o B2B tak mám pozitívne skúsenosti s tým, že je to prospešné a výnosné pre obe strany. A okrem iného, nikde nie je napísané, že xml musí byť len a len zadarmo.
  Naopak, ak sa zameriame na štátnu správu, tak tam by som dokonca zákonom/vyhláškou, podobne ako sa rieši prístupnosť prikázal, aby dáta poskytovali vo forme, a to je dôležité, *verejného* XML a výhľadovo aby každý mal nejaké to API. (Problém a závisť na IDOS je práve v tom, že zdrojové dáta sú poskytované exkluzívne + miešanie štátnych a súkromných investícii, čo nie sú problémy XML, ale politika)
  Áno, vznikne otázka „súkromná firma sa nabalí“ na interpretácii verejných dát. Hm, pozrite sa koľko mašupov je postavených nad Googlovskými mapami. Keby bolo len zlomok mašupov nad verejnými dátami, získali by sme skutočné „služby s pridanou hodnotou“. A za pridanú hodnotu im tie prímy z reklamy doprajem.

 5. Igor píše:

  hladam tlacitko odoslat

 6. Pavel Novotný píše:

  2 Piki: Problém s IDOSem není v tom, že by mu někdo záviděl úspěch. Problém je v tom, že:
  1. Stát (zákon) vyžaduje na dopravcích, aby na vlastní náklady dodávali státu data, která jsou označována za veřejně prospěšná (tedy náležející všem „členům“ státu).
  2. Stát financuje soukromou firmu, která tato data pro něj zpracovává to by se dalo pochopit).
  3. Stát poskytuje výhradní přístup (jiné) soukromé firmě na tato data (a to už je prostě sviňárna).
  Jinými slovy jde o státem garantovaný monopol, který okrádá celou skupinu podnikatelů a soukromé firmě poskytuje exkluzivní data, na kterých si tato firma v klidu staví obrovský byznys.
  Kdyby stát sbíral data a poskytoval je všem, aby je mohli využívat ve svých aplikacích nebo mashupech a podobně (a klidně třeba za určitý příspěvek na provoz systému), bylo by to OK.