Spúšťam vlastný web – na čo som zabudol?

Raz za čas vidíte ako niekto/niečo spustí svoj vlastný web a začína publikovať konečne na vlastnom. Takýmto prípadom je blogger opúšťajúci nejaké veľké blogovisko. Redaktor zanikajúceho alebo rozhádaného webzinu. Tínežer tesne po tom ako si kúpil nejakú hračku.
Títo ľudia sú častokrát prvý raz postavení pred problém – budem mať vlastný web. Rozporuplné informácie k nim prúdia od „ostrieľaných“ internetových kovbojov: „Je to ľahké, stiahneš si júmlu a o desať minút si in“, „Vyrobíš si v CSS a HTML timplejt, kropneš to džipígíčko… a setneš ho do hídru“, „inkludni tak tento javaskript a máš ten vybralisme butn“…
Človiečik teda statne obťažuje svoju obeť až do okamihu, keď sa mu konečne na jeho novej doméne niečo zobrazí. Má svoj nový web. Nasype pár článkov na úvod alebo iba jeden „Hello world“.
Hnaný potrebou oznámiť to svetu, spúšťa súkromne produkované PR a marketingové aktivity. Ak už má masu fanúšikov, tak táto sa pripája.
Web má síce technické nedostatky, nevyzerá bohvieako ale OBSAH je predsa KRÁĽ.


Na čo sme to zabudli?
* redakčný systém je obvykle silný polotovar, okamih jeho rozbehania a okamih znesiteľného konečného tvaru po technickej, vzhľadovej stránke môžu byť hrozivo vzdialené,
* predpripravené šablóny vzhľadu sú použiteľné ale často málokedy variabilné, pokusy vložiť svoje logo sú obmedzené alebo vytrvalo rozbíjajú celý vzhľad, napriek tomu je to často najľahšia cesta ako výraznejšie individualizovať vzhľad webu, pretože WEB má mať svoju tvár,
* galérie hotových šablón vzhľadu obsahujú často nepoužiteľné zmetky, ktoré sa páčia snáď iba ich autorom, málokedy nájdete skutočnú hviezdu,
* automaticky generovaný duplicitný obsah: ak vydávame na webe články, tak pevná adresa k článku je nevyhnutnosť, niektoré redakčné systémy však ten istý obsah zobrazia z rôznych verzií adries, to pre vonkajší svet znamená ten istý článok na viac miestach zároveň (a nežiadúca penalizácia indexovacích strojov vyhľadávačov),
* web je prepchatý – najmä redakčné systémy generujú do stránky množstvo prvkov, ktoré sú doslova samoúčelné – únavne dlhé popisky pred/za článkami, kopce boxov s rôznymi „poradovníkmi“, zoznamy „prave čítajúcich“ a iné rušivé prvky,
* web sme prepchali – akonáhle nám niekto prezradil ako do kódu vkladať rôzne „udelátka“, tak máme na webe tlačítko do vybrali.sme.sk a desiatich ďalších „socialov“, poprehadzovali sme „social“ prvky (hlasovanie o „skvelosti“ článku) na „viditeľné“ miesta (čiže najčastejšie tam, kde nesmierne rušia a prekážajú),
* neotestovali sme web poriadne – v hraničných situáciach sa stránka správa podivne, napr. po vložení dlhikánskeho slova sa celý web rozbije alebo rozšíri, texty vo formulároch sú maličké, s podivnou farbou písma, lokalizácia je nedokončená a anglovenčina naplno zúri,
* trpíme prehnanou formálnosťou – vizuálne to vyzerá extrémnym škatuľkovaním (kvantá kategórii, orámikované šuflíky, pestrofarebnosť, krikľavosť, obsiahle formuláre pre vloženie komentárov) a naopak absencia zaužívaných funkcií (prihlásenie do newsletteru je ale odhlásenie akosi chýba alebo je nepoužiteľné),
* zvýrazňujeme nepotrebné prvky a potláčame dôležité – nadpis článku je drobnejší a fádnejší ako box s hlasovaním, v TITLE kódu je nepoužiteľný nezmysel,
* sme nekonzistentní – scápaním všetkého dokopy, nedokončením, netušením sme vytvorili web, ktorý sa správa rôzne, vyzerá všelijako, rovnocenné prvky vyzerajú inak (typicky odkazy sú raz podčiarknuté a raz nepochopiteľne nie), raz mi web vyká a inde som asi jeho hiphopbrotha yeah, na serióznom zine pod serióznym článkom bliká a poskakuje 50tka smajlov, Donate.
Spustili sme web a veselo publikujeme. Časom sa objavia hlasy, že toto-hento by bolo dobre prerobiť alebo konečne urobiť :-) Vieme o tom ale zisťujeme ako ťažko je prepriahať rozbehnutý vlak a tak držíme pokope ten pozliepaný web zubami-rukami-nechtami aby sa nerozpadol a kýveme na každú ďalšiu poznámku „veď hej vieme, pracujem na tom, aby sa sme sa k tomu dostali“.
Áno, publikovať na internete je vlastne celkom jednoduché a ľahké.
Pivo
Len kto potom môže za tie dýky v chrbte vkusu, dizajnu a technickej dokonalosti (alebo dobre, aspoň dostatočnosti). Nehovoriac o veciach, nad ktorými sa lámu Synopsimu ceruzky. :-) Na internete totiž menej rozlišujeme, že tento web je vlastne obdoba stola v krčme pre pár zainteresovaných opilcov bez túžby rozlišovať značku piva a iný web je klubom znalcov vína. Často totiž tí znalci dopadnú tak, že sídlia v tej krčme a tvária sa akoby to bol vínny klub.
Pivo
fotografie: sxc.hu
PS: áno, ja viem, že sem chceš pridať pichľavú poznámku, že to alebo ono. Nech je TO a ONO čokoľvek, už som to určite počul, viem o tom a pravdepodobne je mi jedno, že si to myslíš :-) takže ak mi to chceš oznámiť, tak kľudne do e-mailu alebo mi to môžeš povedať niekedy priamo do očí – príležitosť bude. :-)

Môže sa Vám ešte páčiť...

21 komentárov

  1. pekny clanok, dufam, ze som na mojom blogu nic nepokaslal. sablona vlastna, CMS funguje, obsah by usiel, otestovane vsetko,aj bezpecnost. btw nemal som ta nahodou medzi priatelmi na facebooku?

  2. Svata pravda toto vsetko. A preto vsetko napravime. Ale aj tak, obsaj je kral. Len poddana forma tiez nemoze byt uplny supak.

  3. Svata pravda toto vsetko. A preto vsetko napravime. Ale aj tak, obsaj je kral. Len poddana forma tiez nemoze byt uplny supak.

  4. Sorry za duplicitu. Jeden si zmaz.

  5. Pleax píše:

    Sucasne trendy su take, ze „nejaky ten web“ si moze vytvorit kdejaky jablckar (nech si kazdy tento pojem intrepretuje po svojom …) …
    Z hladiska kvantity je web nepochybne dalej ako pred par rokmi.
    Z hladiska kvality technickej je tiez dalej, ale za aku cenu? A z hladiska obsahovej mam vazne pochybnosti.
    Publikovat na webe by mal mat moznost kazdy, ale malo by to mat urcitu formu (diskusne fora, blogy …). To, co zaviedli CMS, templaty a rozn sablony na tvorbu stranok v konecnom dosledku len sposobuje, ze dobre stranky v tomto smetisku mozno najst ovela tazsie. Stranky tiez stracaju svoj raz.
    CMS ako Joomla a podobne su hotovou katastrofou. Ich jedinym pozitivom je, ze jablckar aj s obmedzenymi znalostami spravi web, ktora relativne funguje vo vsetky modernych prehliadacoch. Da sa tam zasuvne moduly na nieco, co by sam nikdy nespravil a mysli si, ze je majster sveta …
    Podla mna by mali tvorit weby ti, co poznaju skriptovacie jazyky, ovladaju XML a pribuzne znackovacie jazyky, ovladaju styly a pod. A ovladaju ich dobre na urovni novych W3C standardov. To by ten web vyzeral inak.
    Ked uz niekto spravi technicky kvalitny a hodnotny web a nielen vygeneruje nejakym CMS, ci generatorom, tak je aj predpoklad, ze si tvorcovia daju zalezat aj na obsahu.
    Pravda tychto ludi bolo malo a trend co nastal bol kompromis. No ako to pri kompromisoch byva, islo o najlepsie z najhorsich rieseni.

  6. kral galaxie píše:

    To musel byt iny internetovy kovboj, co vymyslel slova ako ‚timplejt‘ alebo ‚džipígíčko‘. Pripomina mi to hrdinov, ktori vraveli, ze maju doma ‚dživísíčko‘ a pritom mali JVC. Alebo toho policajta, co kontroloval kamion a potom vravel kolegovi, ze ten kamion mu je podozrivy, lebo sofer hovori, ze vezie ‚džem‘, v papieroch ma napisane Jam a auto ma plne marmelady…

  7. rony píše:

    diky za komentare :-) patria medzi tie lepsie ako obvykle ocakavam :)

  8. scare píše:

    Much ado about nothing ;-)

  9. Miroslav píše:

    Suhlasim. Velmi rad toto dam precitat svojim zakaznikom. Bude ich este viac.

  10. apir píše:

    nuz ked sme pri nedotiahnuti, dovolim si rypnut – preco mam kliknut na tlacidlo na odoslanie komentu iba 1x? To neviete osetrit cez redirect? :)
    Inak samozrejme suhlas s clankom, ale netreba skatulkovat. Ludia co si robia svoje osobne weby maju castokrat na haku ako sa to sprava v hranicnych situaciach, ze je to preplacane etc; nerobia to kvoli uznaniu, ani kvoli tomu aby to bolo dizajnovo dokonale zvladnute. Druha vec je ak sa to niekto snazi povysit na produkt, resp. zo seba robi „programatorsku“ star za to ze sa vie pripojit podla tutorialu k mysql databaze.

  11. tony píše:

    nadpisy vo flashi? horsi napad som dlho nevidel. SEO

  12. ucho píše:

    Co to je za clanok? je rok 2009. Uz je cas, aby boli aj bezny ludia schopni spravit normalny web. Normalny znamena, ze to nema odpudivy dizajn a je naplneny nejakym citatelnym obsahom. Ak blogy niekomu nestacia, tak je tu napr. webnode a ine podobne sluzby. Pre beznych ludi nie je ziaden CMS typu Joomla, Drupal a podobny vhodne.

  13. rony píše:

    [10] lebo ten text je bezozmeny uz nejaky dlhikansky cas a volakedy som mal ten problem, ze ludia opakovali zaslanie komentara, v poslednej dobe sa to nedeje. To ti musi stacit.
    [11] majster dizajnu a SEO tvojho formatu by tuto vetu nemal vyslovit, pretoze urcite pozna co to je *sifr.* Ak nepozna, potom len tak trepe :-)
    [12] a predsa ho robia aj v joomle :-). a casto. a casto zly :-)

  14. Dmitrij píše:

    tak ja robim iba v joomle, par veci si musim upravit podla seba ale inak je to super, clovek nemusi vediet programovat, nestrati nad tym pol roka, a moze sa naplno venovat obsahovej casti stranky = co je aj zmysel stranok – ponukat kvalitnym sposobom kvalitne informacie…

  15. rony píše:

    [14] hovoris to iste, ako tri slova: OBSAH je KRAL. :-) ak si vies vzhlad webu upravit a stoji to za rec, tak sa ta predsa moj clanok netyka :-)

  16. Michal píše:

    Mne skor prekazaju na webe tie hlupe Google reklamy. Nepoznam nikoho, kto by na ne niekedy klikol a okrem toho stranka, kde sa na navstevnika vyrutia namiesto zmysluplneho obsahu najskor reklamy, posobi rusivo a neseriozne. Je to ako plna schranka spamu.

  17. miroslav píše:

    myslim si ze joomla je super vec, ale

  18. miroslav píše:

    myslim si ze joomla je super vec, ale ako vsetko, treba ju vediet pouzivat. Web nie je len o obsahu a template, ale aj o zvladnutych „nenapadnych“ oblastiach ako je security, search na stranke, rich-text editor clankov, SEO a pod. Clovek pri pisani vlastneho webu dosiahne security skor „by obscurity“ ako ze by sa mu to naozaj podarilo. Dobry web potrebuje mat mnozstvo doriesenych veci uz pomerne od zaciatku a tak drupal, joomla, plone, php nuke atd. usetria ROKY roboty a slepych uliciek.

  19. rony píše:

    [16] adsense ma kazdy na webe pre to, ze nan predsa len niekto klika. Na co by to tam nechaval ak by to nic neprinasalo. Vola sa to monetizacia obsahu a zatial je to jedina najmenej bolestna vec. Napr. Menej ako komentarovy spam ci prasacke seo spamovanie ;-)
    [18] nic ine som ani nenapisal

  20. ujorobo píše:

    a čo WordPress ? Zatiaľ tu o ňom nepadlo ani slovo podľa mňa je jednoznačne najrozšírenejší. Čo si o ňom myslia tu prítomní odborníci ?

  21. rony píše:

    [20] toto nie je tema v style „cim mam robit web“
    ak chces moj nazor na wordpress – dobry, popularny, rozsireny. na druhu stranu zufaly system akym su riesene sablony vzhladu. tazko sa to vysvetluje ak vacsina ludi si weby riesi wordpressom a nijako zvlast neriesi, ze by nieco mohlo byt aj pohodlnejsie :-) najma ak hotovyhc sablon je na tisice.
    K teme wordpress sme tymto skoncili – nema to k teme clanku moc co povedat.