Čo zaujalo Roberta Madaja

Písané pre Zdroják.

Masaker v Bratislave

Zdroj: humno.sk
Okrem priameho záujmu o túto udalosť ma zaujali názory na snahu médií púšťať medzi ľudí neoverené informácie. Rado Ondřejíček popisuje ako by to vyzeralo v médiach pred pätnástimi rokmi. Netreba to však odpisovať. Je to veľmi podobné živému prenosu zo športového podujatia. Môže mi stačiť na druhý deň pozrieť si výsledky alebo chcem aj sledovať vývoj. Na mieste udalosti ju totiž všetci vnímali presne tak, ako nám ju podali média. Takže to vlastne nie je vôbec zle.

eBay (a iPad)

Celé roky som existenciu eBay dôsledne ignoroval. Klienta pre eBay som si však dal do iPadu a odvtedy som schopný desiatky minút prehľadávať tento obrovský bazár. Stále neviem vysvetliť túto svoju zaujatosť. Veď je to jeden obrovský neporiadok. Tá istá položka je tam kľudne aj tisíckrát za sebou. Miešajú sa tam medzi sebou nepodarky s inde nedostatkovými vecami. Niekedy nebesky lacné a naopak atraktívne veci kľudne aj trojnásobne predražené. Ako keby som „rozhádzal“ sortiment Dealextreme.com a premiešal ho s textilným tovarom z Ázie.

StreetView na Slovensku

Zdroj: medialne.sk
Správa o príchode vozidiel StreetView na Slovensko ma vzrušila. Overil som si, že je to geniálna služba a užitočná pre každé mesto. Teším sa nie preto, že by som ja chcel pozerať slovenské mestá. Viem totiž, že to budú robiť hlavne návštevníci miest.

Top Gear

Zdroj: BBC a topgear.com
Túto sériu som tento rok začal sledovať a za veľmi krátky čas som ju prešiel takmer celú. Keby som povedal, že je to relácia o autách, tak si predstavíte Automotorevue a znudene mávnete rukou. Top Gear je mix silného britského humoru všetkých moderátorov a niekedy mám pocit, že autá sú len doplnkom celého predstavenia. Všetci, čo to poznajú teraz spoločne kývu hlavami, však?

Kódersky svet po vojne s tabuľkami

Zdroj: pixynergia a Arthur Dent
Je rok 2010 a treba si pripomenúť, že túto vojnu už dávno vyhralo CSS. Vlastne je až neobvykle ticho. Ja si však myslím, že nie je všetko v poriadku. Prepukajú udalosti aké popisuje Arthur Dent, kedy po rokoch dochádza k doslova nemysliteľným zmenám. Firmy prechádzajú na Firefox. Kto by to tušil v roku 2005? Pridáva sa pixy popisom iného prípadu. Ak ste svoju webovú stránku dali robiť databázovému programátorovi, tak s ňou nevyhnutne musia prísť problémy. Majstri v SQL totiž zúfalo nevedia navrhnúť rozhranie pre používateľov. Myslia v SQL tabuľkách a všetko mimo toho považujú len za nevyhnutné zlo, ktoré k nim musia pridať a končia v momente ako sa ich dáta konečne prebublajú do prehliadača. Je to zle a vždy sa to vypomstí lebo si myslia, že ich dáta sú cennejšie ako užívateľský komfort a tak si oni proste zvyknú. Raz to prestane fungovať.

Extrémne severokórejske SEO

Zdroj: 9gag
A teraz jeden, na ktorom sa zasmeje len jedna malá, nevýznamná komunita. Identifikujete sa teda sami :)

Prkotina: akýsi kodek H.264 je už pre web navždy zadarmo

Zdroj: spravodaj.madaj.net
Nakoniec jedna úplne bezvýznamná správa, ktorú ste prehliadli. Má však podľa mňa širší dopad na viac oblastí motajúcich sa okolo videa.

Autor je vlastníkom weblogu spravodaj.madaj.net, ktorý funguje od roku 2002. Nepatrne prispieval radami a nápadmi k vývoju bloguje.cz a desktopovej čítačky RSSpoint. Spolupracoval na definovaní štandardov prístupnosti, ktoré nájdete vo Výnose č. 1706/M-2006 o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy SR. Pre svojho zamestnávateľa stvoril webové sídlo a pretože nenašiel preň vhodné CMS, tak ho naprogramoval. Nedávno sa prevŕtal cez master.page do Sharepointu.

Môže sa Vám ešte páčiť...