Rady pri kupovaní použitého iPhone z bazárových stránok

Toto sú všeobecne platné rady. Pokiaľ máte tendenciu im neveriť, tak ste natoľko hlúpi a chamtiví, že si zaslúžite byť podvedení. Napriek tomu Vám želáme pri nákupoch z pochybných zdrojov toľko šťastia, aby ste neprišli o veľa. Hlúpi sa učia na svojich chybách. Múdri na chybách hlupákov. Preto sa príďte pochváliť ako ste „nakúpili“.

Aukro, Bazoš, eBay, burza, inzerát na nich môže pôsobiť ako magnet. Ako mu odolať?

tablety telefon phone iphone android samsung apple

Všeobecné rady pri kupovaní použítého tovaru

1. všade sa vyskytujú podvodníci rôzneho typu, od najhorších, ktorí sa snažia iba vylákať od vás peniaze (Nigerijci, Rumuni a pod.) cez rôznych zúfalcov, čo kúpili falzifikáty z Číny a podvodom sa ich chcú zbaviť, či sklamaní majitelia iPhonov, ktoré sú neodblokovateľné. Pokiaľ vás ako jediné na inzeráte zaujala cena, tak na ňu zabudnite ako na prvú vec a všímajte si detaily o inzeráte a predajcovi. Často predajca zverejňuje štylizované fotografie – neverte im.

2. prvá veľká rada pri kontaktovaní predajcu: spýtajte sa ho, či je možný osobný odber s vyskúšaním tovaru. Seriózny predajca chce tovar skutočne predať, tak bude vždy súhlasiť.

3. spôsob platby: akonáhle počujete platbu vopred, platbu cez Western Union, okamžite ruky od toho preč a ak je to inzertný server, s kľudným svedomím nahláste inzerát ako podvod. Uvedomte si, že WU je služba na posielanie peňazí nie na platby (za tovar) cez internet. Platí to o všetkých prevodoch peňazí, kde nemáte šancu o ich vrátenie. Dobierka je rovnako riziková: kuriér alebo pošta vám obvykle NEDOVOLÍ otvoriť balík pred prevzatím balík. Akonáhle zaplatíte, máte malú šancu vymôcť peniaze naspäť. Dokonca aj keby došiel skutočný tovar, pri reklamácii máte obvykle problém.

4. český či slovenský inzertný server a inzeruje na ňom zle preloženým textom evidentne cudzinec? Podvodník. Nikdy nič od neho nedostanete, to je stopercentná pravdepodobnosť. Nahláste podvodný inzerát, urobíte službu ostatným.

5. Extrémne výhodná cena? Buďte maximálne podozrievavý. Neexistuje človek, ktorý by niečo predával pod cenu a nedajte sa oklamať rozprávkami ako to nakupuje „od zdroja“ za „veľkoobchodné“ ceny (skazky typu mám to z čínskej továrne na iphony) by vás mali rozosmiať. Ak Vám dokonca ponúka naraz viac kusov za ešte výhodnejšiu cenu, tak nezačnete zháňať ďalších blbcov ale idete od toho. Najnižšie ponuky nebývajú najserióznejšie – to poznajú všetci, čo poznajú podvodníkov pri inzerovaní automobilov.

6. použite Google. Kontaktné údaje o predajcovi skúste vyhľadať. Neverte rečiam predajcu, neverte pozitívnym informáciam, čo nájdete. Všetko sa dá sfalšovať. Zapojte svoj zdravý sedliacky rozum.

7. pokiaľ Vám predávajúci dá číslo účtu, vyhľadajte ho na internete (zadaním do Google) a dôkladne pátrajte po svedectvách postihnutých, ktorí uvádzajú toto isté číslo, veľmi vám to pomôže pri lustrácií predajcu. Pamätajte, že aj keď nič nenájdete, nie je to dôkaz jeho čestnosti.

8. ak niečo vyzerá príliš dobre, obvykle je to podvod.

Rady na dobrú kúpu iPhone?

1. použitý iPhone kupujte len osobne
2. ak netušíte nič o falzifikátoch iPhone, tak nekupujte sami (nevypytujte sa ako ich rozpoznať, každý, čo iPhone vlastní spozná falz)
3. ak chcete zo zahraničia doviezť niečo „APPLE“ tak najskôr zvážte iPad, macbook, mac mini. iPhone len v prípade, že si budete istí možnosťou ho odblokovať alebo ste v krajine, kde sa predáva nezablokovaný (to si overte na http://www.apple.com – je tam tabuľka krajín, kde sa predávajú neblokované – nájdite si ju ako cvičenie). Najlepšia kúpa v zahraničí je osobne, cez kamaráta či rodinu.
4. na osobné stretnutie si zoberte svoju SIM kartu a vyskúšajte ju v telefóne, preverte si, či nie je telefón Jailbreaknutý (ikona Cydia a pod.) a spýtajte sa, či bol odblokovaný a čím.
5. ak musíte cestovať kvôli telefónu, nech vám predajca pošle fotku iPhone s aktuálnymi novinami
6. nemyslite si, že vám sa to nemôže stať.
7. vyvarujte sa opojenia nádhernou cenou a neuvažujte len nad peniazmi.
8. prekontrolujte verziu basebandu, pokial obsqhuje tkz. ipad baseband, znizuje to hodnotu telefonu. Tento telefon bude vykazovat neodstranitelne problemy, napr. nefunkcne GPS! problematicke WiFi.

Preverenie pôvodu

Požiadajte predajcu o IMEI, sériové číslo. To si môžete preveriť v službách:

iphonefrom.com: Prověření původu iPhonu podle model number
Policie CZ: Vyhledání mobilu dle IMEI v DB policie

Ako rozoznať napodobeninu od originálu?

Ak ste už držali v ruke napríklad iPhone 4 tak si ho určite nepomýlite s napodobeninou. Pri používaní zariadenia by ste sa nemali stretnúť so žiadnými lagmi alebo sekaním. Čo sa týka konštrukcie originál zariadenie je podstatne ťažšie, hlavne kôli prednému a zadnému sklu. Pri napodobeninách som sa stretol len s plastovým telom telefónu. Originál zariadenie ďalej nemá v zadu pod názvom iPhone písanu kapacitu pamäte. Po zapnutí a odomknutí by sa na telefóne malo zobraziť niečo takéto (záleží od verzie operačného systému):
iOS 4
iOS 5
iOS 6

Čo všetko treba vyskúšať?

Ako prvé by som skontroloval, či zariadenie nie je niekde poškodené (puknuté sklo, obitý…). Potom by som sa sústredil na vyskúšanie tlačidiel home (pri tomto tlačidle by som skúsil aj dvojité stlačenie), sleep/wake, ringswitch, + a -. Tlačidla by mali reagovať aj pri jemnejšiom dotyku. Môže sa stať, že niekedy reaguje niekedy nie (zjavne ide vtedy o problém v HW). Ďalej by som skúsil vložiť vlastnú SIM kartu a pozrieť sa, či zariadenie nepoužíva HW unlock (pod SIM kartou by sa nemal nachádzať žiaden iný HW doplnok) a samozrejme vyškúšal zatelefonovať.
Ukážka GEVEY karty a špecialnych dvierok pre tento HW unlock.
Dobre je aj opýtať sa, či nepužíva zariadenie SW unlock (najlepšie je kupovať zariadenie, na ktorom nie je jailbreak a funguje tam SIM karta pri najnovšom FW).
Odporučil by som aj vyhľadanie a pripojenie k Wi-Fi sieti, respektíve porovnať intenzitu signálu s iným zariadením najlepšie s iOS.

Finálne kontroly?

Ako posledná vec je kontrola krabice a papierov, či sa zhoduje sériove číslo z krabice (zo zadnej strany krabice na nálepke hľadajte Serial No. a 11 miestne číslo) a v zariadení (Nastavenia > Všeobecné > Informácie > Sériové číslo). Prípadne ešte skontrolovať záručny list, kde by sa malo nachádzať IMEI číslo (výrobné číslo). Ak ide o seriózneho predajcu všetky tieto kritéria by mali byť splnené.

Text prevzatý z fórum iPhone.cz (na oboch som autor a časť textu používateľ Sinedd.182

Môže sa Vám ešte páčiť...