Najviac iritujúca vlastnosť Windows

Mohol by som vymenúvať kvantá zrozumiteľných či nezrozumiteľných výhrad ale to, čo ma najviac pletie je vlastnosť Windows pamätať si „jazyk“ pri takmer každom okne zvlášť a hlavne jeho snaha neustále tieto jazyky (spolu s rozložením klávesnice) prepínať.
Robí to lokálne, tj. stačí aby som si jazyk prepol trebárs pre Word a vždy sa mi prepne na najnevhodnejšie rozloženie pri ďalšom spustení Wordu.
Najzaujímavejšie správanie však má v terminálovom prístupe. Kolega sa napr. prihlási, po ňom idem ja a odrazu mám na vzdialenom počítači doinštalovanú CZ klávesnicu len preto, že si to terminálový klient „prevzal“ z kolegovho počítača. Takže netriafam zavináče, Z a Y.
Najpríjemnejšie je to v rôznych sofistikovaných „aplikáciach“, ktorým znakom je, že kľudne sa zanoríte trebárs aj do siedmej úrovne modálnych okien a ZAKAŽDÝM prepínač klávesnice doslova šalie :-)
Vážne mi toto vadí a to tak, že veľmi. Nikdy som nepočul o možnosti, že by som Windows prinútil nekafrať sa do prepínania jazykov tak, aby to ponechal plne na mňa :-)

Written by rony

7 komentárov

rony

[1] v tom terminalovom pristupe, ako som spomenul, staci aby sa k tej masine prihlasil niekto iny, a doinstaluje to nove klavesnice a jazyky presne podla JEHO pocitaca.
Takze skus z toho „vybruslit“.
Naviac – skus na SK klavesnici vkladat !@#$%^ ked mas za sebou 20 rokov pouzivania PC prave tymto sposobom.
Zvykat si na AltGr+V je VELMI obtiazne.

Stalker

Nuž, hádam jedine použiť rozdielne kontá na terminal services, ak sa to dá (čo asi nie).
Inak uznávam, sila zvyku nepustí, ja som zasa úplne stratený, keď musím niekde použiť EN ;)

dusoft

Ano, to je vec, ktora je dost otravna. Navyse v starych konzolach typu Win 2K a 98 ani nesla nastavit EN klavesnica pri standardne zapnutom SK inak ako prikazom.
Vo WinXP je to uz lepsie, ale snaha prepinat nastavenie podla aplikacie je bludna.

AIF

asi budem cierna ovca, ale mne to vyhovuje. Pracujem naraz vo viacerych aplikaciach a v kazdej pouzivam iny jazyk, tak mi vyhovuje, ze sa meni klavesnica bez toho, aby som musel este nieco prepinat.

Keff

dunsoft: v 98 to tak je, protoze tam porad bezi DOS pod windows a prikazova radka je jen takove okenko do dosu, ale ve windows 2000 se na 100% prepina klavesnice konzole podle akt. nastaveni.
A pridam se k AIFovi, taky mi vyhovuje soucasny system – ale neprekvapilo by me kdyby na to byl nejaky prepinac v registrech

rony

[5] nie si :-) kazdemu co jeho jest :-) u mna sa netrafili :)
[3] to nejde, je to jednoduche Vzdialene ovladanie plochy v danom konkretnom priklade. Cize ak si napr. Francuz a vzdialenou plochou riesis kamosov pocitac, tak mu do pocitaca narves francuzsku klavesnicu. Ja som proste kvantum casu prezil s EN klavesnicou – casy, ked sa znaky s diakritikou vkladali naozaj pozoruhodnymi sposobmi.
[6] parkrat som to hladal ale zrejme netriafam spravne klucove slova.

Comments are closed.