Nuance pridali slovenčinu do Dragon DictationVčera sa konalo predstavenie slovenskej podpory do technológie rozpoznávania reči prezentovanej prostredníctvom aplikácií Dragon Dictation a Dragon Search. Aplikácie som dostal s miernym predstihom ale vzhľadom na pracovné zaťaženie ma predbehli všetky média v článkoch slovenčine v Nuance. Obmedzím sa teda skôr na fantazírovanie.

V prvom rade, presnosť je na mňa prekvapivá. Nadiktovaný záznam sa posiela na servre do internetu, takže je nutné aspoň EDGE pripojenie. Odozvy sú pomerne rýchle (no nie bleskové) a adekvátne istému typu potrieb.

Základná aplikácia je skutočne technologické demo a Nuance je zameraná na implementáciu technológie, takže viem si veľmi dobre predstaviť zabudovanie podpory rozpoznávania hlasu v aplikáciách.

Ak rýchlo popíšem schopnosti aplikácie, tak je to nadiktovanie, rozpoznanie a zobrazenie textu. Nuance počíta s tým, že text budete opravovať a toto všetko si zaznamenávajú. Preto to propagujú ako neustále učenie sa. Samozrejme potom môžete vytvárať rôzne vtipné situácie, kedy „nabombujete“ nejaké vhodné slovo, ktoré technológia rozpozná trošku inak. Nepostrehol som v aplikácií, že by mi po rozpoznaní ponúkala k slovám alternatívy, takže musím zapnúť klávesnicu a mazať ručne.

Text potom môžem napevno kamsi odoslať: status na Facebook, Twitter, poslať mailom alebo ako SMS či uložiť do schránky. Práve preto to volám technologické demo. Nuance to poskytuje zadarmo a robí si tým meno pretože záujem o aplikáciu samozrejme okamžite vzrástol.

Zámer však je skutočne v praktickom využití. Predstavte si, že sa teraz prebudí nejaký developer (no ok, väčšia firma) a vyrobí aplikáciu, ktorá bude nadiktovaný text analyzovať a podľa toho vykonávať činnosti.

Celé je to samozrejme aj o účelnosti. Príkladom by mohla byť cestovateľská aplikácie, kde by som dal miestnemu nahovoriť, čo chce. Text by sa zobrazil a malo by to tlačítko do prekladača. Samozrejme ideálna aplikácia tohto typu by vedela aj čosi o komunikačných potrebách turistu – frázy, obrázky predmetov atď.

Druhá zaujímavá vec by bola „sekretárka“ (nebudem hovoriť rovno Siri), ktorá by si vedela načítať udalosti z kalendára. Potom by prostredníctvom push zobrazila notifikáciu. Ako vieme, ak to stihnem, po otvorení telefónu sa daná aplikácia rovno naštartuje. To by znamenalo, že aplikácia hneď povie, o čo ide a ja ju môžem hlasom riadiť – napr. stornujem schôdzku. Ona sa spýta, či má ostatným oznámiť atď. atď.

Zábavnejšia aplikácia: ELISA. To poznajú všetci z BBSiek. Rozhovor s „umelou inteligenciou“, kde by som si mohol aj ja sám nastaviť „kľúčové“ slová, na ktoré by vedela povedať predpripravené frázy. Potom by aplikácia pôsobila aspoň pár minút ako rozhovor dvoch dementov :-)

Média píšuce o tejto technológií v nás vzbudzujú nádeje, že Nuance má istú mieru presvedčivosti voči Apple, aby došlo k podpore slovenčiny do Siri. Ja si však uvedomujem, že Siri je aj analyzátor textu, dostatok informačných zdrojov, ktoré sú vlastným konečným cieľom. Preto by bolo naozaj dobre aby si možnosti uvedomili hlavne vývojári. Ono to nie je len výstrelok pre smartphony ale napríklad aj možnosť pre firmy dodávajúce autorádiá výrobcom áut.

Dragon Dictation
Cena: free
Jazyk: Spanish, English, , CS, Danish, Dutch, English, , French, German, EL, HE, Hungarian, , Italian, JA, KO, , , Polish, , , Russian, ZH, , Spanish, , , ZH, Turkish, UK, VI
This app is designed for both iPhone and iPad

Nuance Communications

Business, Utilities

Dragon Dictation 2.0.28

(83615 hlasov)

Dragon Dictation is an easy-to-use voice recognition application powered by Dragon® NaturallySpeaking® that allows you to easily speak and instantly see your text or email messages. In fact, it’s up to five (5) times faster than typing on the keyboard.

With Dragon Dictation you can also dictate status updates directly to your Social Networking applications (Facebook and Twitter) or send notes and reminders to yourself….all using your voice.  So when you’re on-the-go, stop typing and start speaking – from short text messages to longer email messages, and anything in between.

Dragon Dictation supports a multitude of global languages. For a full list of currently supported languages visit http://www.dragonmobileapps.com.

REVIEWS

Press Reviews:

David Pogue - The New York Times : “I’m finding Dragon to be a much faster, more efficient way to spit out e-mail messages, notes, text messages and Twitter updates. It’s really, really cool.”

Mel Martin - TUAW.com: “Put this into the ‘I didn’t think they could ever get this to work on an iPhone’ category. I’m talking about Dragon Dictation from Nuance, the developers of the very popular Dragon Naturally Speaking for the PC.”

Arik Hesseldahl – BusinessWeek: “For the last few days I’ve been trying two Nuance iPhone apps, Dragon Dictation and Dragon Search on my iPhone. And while they’re not the first voice search or dictation apps for the iPhone, I certainly like the results I’ve been getting.”


iTunes Reviews:

Miker55 – “It’s understood everything I’ve said. I can’t tell you how many times I’ve been driving and wanted to text someone but couldn’t. This app is great!!!”

Twebs – “For me Dragon dictation is a game changing application. The accuracy is outstanding and it’s very easy to use. I immediately notified everyone I know with an iPhone to pick up this application while it’s still free.”

Redman042 – “I can’t believe my iPhone can do this. Accuracy is amazingly good and transcription is very fast. You can’t even tell that transcription is being done online. I’m very very impressed.”


FEATURES

• Voice-to-text transcriptions that may be sent as SMS, Email, or pasted into any application using the clipboard
• Submit text to Social Networking applications – Twitter and Facebook
• Convenient editing feature that provides a list of suggested words
• Voice driven correction interface

REQUIREMENTS

   1. Dragon Dictation requires network connectivity (WiFi or 3G/EDGE).
   2. Dragon Dictation works on iPad, iPhone, and on second and third generation iPod Touch (external microphone required).

PRIVACY POLICY

In order to improve recognition accuracy, Dragon Dictation will only upload names from your address book when permission is provided... no emails, addresses, phone numbers, or other personal information are uploaded. This information is not used for any purpose other than improving the usability of the application. Dragon Dictation will also utilize the data in spoken messages collected over time to continuously improve and provide high speech recognition accuracy. All data is stored in secure data centers according to stringent privacy and security standards.  For more information, please view our end user license agreement http://www.dragonmobileapps.com/EULA-dict.html

Now supporting Catalan!

Posledná aktualizácia: 08.12.2009

Téme sa venovali napríklad: DSL.sk, SME.sk, PCNEWS.sk, Mobilmania, mobil.sk, a zrejme aj iní.

Written by rony