Legendy: Nokia 6110
V dnešnej situácií už neexistuje mobil všeobecne prijímaný všetkými. Existujú tábory priaznivcov rôznych platforiem a vedú zákopové vojny. Boli však časy, kedy sa lavínovite šíril jeden či dva modely telefónov a ľudia ich hromadne zamieňali za svoje predošlé mobily. Jedným z takých mobilov bol takzvaný „manažérsky“ Nokia 6110. To označenie je hlúpe pretože takto ho volali najmä tí, ktorí žiadnymi manažérmi neboli a aj samotný mobil rozhodne žiadnu manažérsku funkciu neponúkol.
Pred týmto mobilom som vlastnil „vystreľovačku“ Nokia 7110 (o ňom inokedy), ktorú som nemal nijako zvlášť dlho pretože prišla práve 6110 s jej neodolateľným perleťovým „chameleónskym“ povrchom. Vyrábala sa v rokoch 1997 až 2001 myslím v dvoch farebných odtieňoch a ja som mal ten zelený.
Aj keď 7110 bola konštrukčne inovátorskejšia, tak bola trochu neforemná a 6110 bol kompaktnejší útvar. Tieto mobily už začínali prichádzať s menšími anténkami a boli pravdepodobne posledné po konečnom vniknutí antén dovnútra konštrukcie telefónov.
Sama Nokia smerovala 6110tku do firemnej sféry. Nepatrila medzi ľudové mobily, jej cena sa pohybovala niekde v okolí 10 tisíc korún vo vtedajšej hodnote.
Doteraz som napríklad netušil, že práve v tejto Nokií bol použitý ARM procesor, ktorý neskôr zasiahol práve do éry smartphonov. To asi ani nebolo dôležité lebo práve v tomto telefóne sa objavila hra Had (Snake).
Dovolím si tvrdiť, že ak procesor Nokie naozaj makal, tak prežil svoj život v tejto hre.
Nokia 6110 bol ešte zástupca historicky tradičnejšej konštrukcie: štíhlejší hranol s numerickým usporiadaním tlačítok, anténkou (už nie vysúvacou) a takmer štvorcovým čiernobielym displayom. Na obrazovke sa nebolo žiadne premyslené rozhranie. Skladalo sa s menu položiek a pár indikátorov po okrajoch.
V softwarovej výbave bola ešte hra Memory, kalkulačka, hodiny a kalendár. Mala profily zamerané na „hlučnosť“, čo asi zaradilo telefón do firemnej sféry, lebo profil „Meeting“ znel skvele. Vtedy ho žiadny majiteľ telefónu nedokázal použiť.
V dnešných časoch však tieto telefóny vynikali parametrom, ktorý sa zrejme tak skoro nevráti. Nabíjali ste ho cez víkend a do piatka bola baterka ešte stále v dobrej kondícií.
Blízkym následníkom tejto Nokie nakoniec bola ešte Nokia 6210 a potom už Nokia opustila tento koncept dizajnu a prešla (aspoň u dumbphonov) v podstate na dnešnú formu napr. model Nokia 6230.