Fantazírujeme nad komerčnými TLD
Šifra fantazíruje nad TLD, ktoré by chcel vidieť na webe. Ja by som vlastne nechcel vidieť žiadne ale keď už, tak poďme na ne.
* .NNN, kde NNN je požadovaná najnižšia hranica IQ pre úplne vstrebanie a pochopenie obsahu,
* .mega, s automatickou registráciou pre všetky weby, ktorých veľkosť presiahne 1 megabajt okrem MySpace,
*.tera, doména pre MySpace,
* .blog, to je snáď jasné,
* .ego, aj toto, aj keď sa tam zmestí iba jedno,
* .out, rovnako povinne prideľované všetkým webom, ktoré by už mohli radšej zaniknúť,
* .in, všetkým, čo sú free cool in,
* .ova, výhodná doména pre manželov registrujúcich doménu svojej žene,
* .true, nepredajná doména,
* .lie, pre domény politických strán a hnutí,
* .flame, pre všetky diskusné fóra a iné systémy s voľným vstupom, zdarma zároveň doména v .lie,
* .mod, weby s moderovaným obsahom, je možné výhodne kúpiť v balíčku s .NNN ak .NNN je väčšie ako 100.
Pekný deň prajem.
sw, hw, fun, game, web, svn, code, dev, lab, data, wiki, …
mam taky dojem, ze .in je uz dlhu dobu :-)
[2]: jj, domena in je na svete celkom rozsirena ;-)
a co .xxx a .sex ?
.ego – nie je iste, ci dokaze obsaihnut naroky oneho nemenovaneho.
[4] jo :-) ale moj vypocet domen je taky fiktivny :-) cize, radsej by som ich nevidel :-)
serioznejsie som sa vyjadril v starsom clanku, kde som povedal, ze sa mi zda akoby taketo domeny uplne zotreli istu formalnu znamku domenam, co moze byt aj kontraproduktivne – proste z napisu „spravodaj.blog“ nemusis uz jasne vydedukovat, ze ide o webovu adresu.
V kontexte s tym, ze velakrat ludia do svojich textov rovno pichnu URL miesto vyuzitia moznosti prislusnej HTML znacky to proste sposobi dalsie neporozumenie na spojnici autor-citatel.
Akoby nestacilo, ze do tejto spojnice tvrdia dizajneri webov, ze odlisovanie linkov je archaizmus a staci nad webkou mavat mysou a odhalis linky :-)
ano s tym suhlasim, bude este chaos. a pockajme na ten boj o skratky TLD.
[5] mávať nad webkou môžu investigatívni surferi. Ja sa z takého webu poberiem preč, alebo nechám browseru mi do veľajšej lišty vypísať všetky odkazy.
[5] no, .blog asi pôjde medzi prvými
To bude inak. Celé je to akcia investičných manažérov, ktorí chcú predísť jasne identifikovateľnéj _dotcom_ bubline. Ostane len _dot_ bublina a verím, že v ďalšej fáze príde dobrý nápad umožniť zámenu bodky za čokoľvek. Ideálna by bola kyslá ryba :-)
Hm, asi pred rokom mi napadlo, či je vôbec možné si zaregistrovať vlastnú TLD, koľko to stojí, etc. Našiel som to práve na ICANNe. Už vtedy to stálo 100.000 USD a registrátorom sa mohla stať len právnická osoba. Prekvapil ma teda aktuálny „rozruch“, ktorý sa okolo toho robí, zrejme ICANN len chce viac spopularizovať TLD a získať trochu viac peňazí :)
Ale aby som bol v rámci témy, tak zaujímavé by boli TLD pre firmy, ako .sro, .as (American Samoa :)), .band pre kapely, .fan pre stránky fanúšikov, .fun zábava, či korporácie .gmbh, .ltd, .inc, alebo možno aj .god pre kresťanské inštitúcie :-D
[9] Vadi, ze len pravnicka osoba ? Myslim, ze ked je niekto ochotny dat 100 000 USD za TLD, nie je problem s touto drobnostou.
.sro by mohlo byt zaujimave
[10]: Najprv som chcel napisat, ze som si nevsimol nejaky vyrazny zaujem firiem z nemecky hovoriacich krajin o domenu .ag. Pre istotu som hodil do Google site:ag a bol som prekvapeny. Su ich mrte.
.as zas pouzivaju vseliaki Nori, Svedi a podobni.
Asi by sa naslo aj par firiem, ktore by chceli mat domenu .sro.
[10] Samozrejme nevadí. Len poukazujem na to, že nové registrácie TLD nie sú záležitosťou posledných týždňov (ako nás informujú médiá).