Chyby a zjednodušenia šablón

Šablóny sú viacmenej nosná vec webových systémov. Veľmi skoro prídete na to, že je dobré logické veci oddeliť. Aby ste pri pridávaní novej podstránky, nemuseli kódovať opakujúce sa veci znova. Istým riešením je prístup ako pri programovaní: používať podprogramy. Ale častejšie sa stretávame so šablónami. To je špeciálny kód, ktorý obsahuje nemenné veci resp. časti, ktoré sa uplatňujú za podmienkok, ktoré sa vyhodnocujú.


Jednoduché šablóny majú v kóde špeciálnu značku s daným menom. Pre mechanizmus, ktorý berie šablónu a napĺňaju dátami to znamená, že presne sem vlož to, čo určuje premenná. Príkladom jednoduchej šablóny je:

Vyska faktury je [suma] EUR,splatna [datum].
Celkova dlzna ciastka [dlh] EUR

Iste poznajú klienti Orange :-)

Špeciálnosť značky vytvárame nejakými menej obvyklými znakmi. Tu hranaté zátvorky. Systém, ktorý vytvára konkrétnu správu vytiahne odniekiaľ sumu, dátum a dlh. Tie vloží miesto týchto značiek.

Programátor však môže zadanie zjednodušiť – povie si napríklad, nemôže existovať človek, čo zaplatí viac a potom nemá on dlh ale firma voči klientovi.

A tak od dostávate pomerne zmätené správy typu:

Vyska faktury je 40 EUR,splatna 31.12.2015.
Celkova dlzna ciastka -50 EUR

Chvíľu premýšľate ale aj tak sa vám to pletie. Záporný dlh je ako čierna dobiela. Nevylučujte extrémne až presahujúce hodnoty. Môžu a nastávajú. Čo by som teda robil ak by to bolo možné?

No povedzme:

– neposielal by som avizo o dlžnej čiastke ak klient nič nedlží, nestresujem ho blbosťami,
– ak už musím, a ide to, tak v šablóne použijem rozhodovanie – ak je dlžná čiastka záporná, oznámim to klientovi človekozrozumiteľne: Zaplatili ste o 50 eur viac ako bolo potrebné, ďakujeme, o túto čiastku môžete znížiť svoju budúcu platbu alebo vám ju pri ukončení služieb vrátime.

Obligátnym cieľom takéhoto rozhodovania býva skloňovanie typu 1 kus, 2 kusy, 5 kusov… no v skutočnosti treba premýšľať zasa o kúsok ďalej.

Súhlasíte však?

Môže sa Vám ešte páčiť...